Cestná doprava

MŽP iniciuje stretnutie s rezortom dopravy a NDS pre kompenzáciu pri výstavbe D4

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR iniciuje rokovania s rezortom dopravy, Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a environmentálnou organizáciou SOS/BirdLife Slovensko. Chce v čo najkratšom čase nájsť vhodné riešenie pre Biskupické rameno a rusovské biotopy, v ktorých sa mali realizovať kompenzačné opatrenia pri výstavbe D4/R7.

Pre TASR to uviedol odbor komunikácie MŽP v reakcii na SOS/BirdLife, ktorá na nedostatočnú kompenzáciu upozornila. TASR o reakciu požiadala aj hlavného zhotoviteľa stavby D4R7 Construction, ktorý zatiaľ na otázky nereagoval. „Samotné kompenzačné opatrenia mali byť vykonané už v čase pred výstavbou diaľnice. Skutočnosť je taká, že mnohé z nich sa ani nezačali alebo sa realizujú len sčasti,“ uvádza envirorezort. Dodáva, že ministerstvo tak musí „hasiť“ predchádzajúce zlyhania.
      
Prvý úsek diaľnice D4 sa podľa SOS/BirdLife otváral v rozpore s legislatívou o ochrane prírody. Dôvodom je, že časť kompenzačných opatrení sa začala realizovať, no tie dôležité stále chýbajú. Kompenzačné opatrenia sa nezačali robiť v zasypanom Biskupickom ramene, chýba aj náhrada za zničené biotopy pre bociana čierneho. Nezačalo sa ani so zatrávnením biotopov pri bratislavských Rusovciach. Enviroorganizácia sa preto v tejto veci obráti so sťažnosťou na Európsku komisiu.
      
Rezort dopravy si uvedomuje, že v súčasnosti nie sú zrealizované všetky kompenzačné opatrenia pri výstavbe diaľnice D4/R7. Dôvody nerealizovania kompenzácií sú však mimo kontroly ministerstva. Na západnom Slovensku pred týždňom sprístupnili rýchlostnú cestu R7 a časť diaľnice D4, a to v úsekoch Ketelec – Dunajská Lužná, Dunajská Lužná – Holice a Ketelec – Rovinka.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button