Cestná doprava

DPB nakúpi nové električky

DPB nakúpi nové električky. Dopravný podnik Bratislava (DPB) podpísal rámcovú zmluvu na nákup nových jednosmerných električiek.

V najbližších dňoch by mal mestský dopravca zadať výrobcovi objednávku na prvých 20 z nich. Pričom výrobca by ich mal dodať do konca roka 2023, v počte 30 električiek. Informoval o tom hovorca DPB Martin Chlebovec. Celková hodnota nákupu prvých 20 kusov je 47 800 000 eur. Obnova vozového parku súvisí aj s predĺžením električkovej trate v Petržalke.

Na základe výsledku verejného obstarávania pôjde o jednosmerné električky Škoda ForCity Plus 29T3 s dĺžkou viac ako 32 metrov a s kapacitou minimálne 240 cestujúcich. „Cestujúci sa čoskoro odvezú ďalšími modernými električkami, ktoré sú im z premávky už dobre známe. Do výbavy však dostanú nové prvky, čím posunieme cestovanie MHD opäť na vyšší level,“ skonštatoval predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

DPB nakúpi nové električky

Oproti rovnakým električkám, dodávaných v rokoch 2015 a 2016, bude karoséria vozidiel tuhšia. A svetlá nahradia za plne ledkové. Električky budú mať klimatizáciu, informačný systém s prestupmi v reálnom čase, farebné vonkajšie displeje, nový kamerový systém, systém automatického počítania cestujúcich (APC), WiFi či USB nabíjačky. Okná s tónovanými sklami so slnečnou ochranou.

Keď sa zaradia do premávky, už dve tretiny vypravovaných električiek v hlavnom meste budú nízkopodlažné. Dopravnému podniku dodá nové električky spoločnosť ŠKODA Transportation. Ich nákup je financovaný z eurofondov, na poskytnutie ktorých podpísal vlani DPB s Ministerstvom dopravy a výstavby SR zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button