Cestná doprava

ČESMAD Slovakia varuje pred zvýšením mýta

ČESMAD Slovakia varuje pred zvýšením mýta. Podľa európskej legislatívy by sme na Slovensku najneskôr od apríla budúceho roka mali úplne zmeniť sadzby mýta pre nákladné vozidlá, napríklad o poplatok za emisie CO2.

Ako ukazuje príklad z Nemecka, kde Spolkový snem prijal už 20. októbra zákon, ktorým sa od 1. decembra 2023 zvýšia všetky tamojšie sadzby, náklady sa dopravcom zvýšia astronomicky. „V Nemecku sa vyše 90 % typických súprav ťahača s návesom patriacich doteraz do najekologickejšej normy Euro 6 ocitne v najhoršej I. triede CO2, čím náklady na mýto na kilometer dopravcovi stúpnu až o 83 %,“ hovorí Pavol Piešťanský, prezident združenia ČESMAD Slovakia.

„Za ekologické sa budú považovať iba elektromobily a vozidlá na vodík. Tie prakticky na trhu ešte vôbec nie sú rozšírené a navyše ich ceny sú premrštené. Ak dieselový ťahač stojí priemerne 100 000 eur, tak elektrický až 300 000 eur,“ dopĺňa Pavol Piešťanský. Podľa neho to bude mať výrazný dopad na rast cien za dopravu, ktorá sa odrazí v cene tovarov a služieb. „Takýmto opatrením sa veľmi jednoducho a rýchlo dokážeme vrátiť opäť k dvojcifernej inflácii a ďalšiemu brzdeniu hospodárskeho rastu,“ uviedol prezident ČESMAD Slovakia.

ČESMAD Slovakia varuje pred zvýšením mýta

Navyše, na Slovensku návrhy nových mýtnych sadzieb, žiaľ, ešte nepoznáme. „Diskusia o výške sadzieb u nás sa ešte neodohrala, napriek pokročilému času sa ešte len tvoria analýzy a štúdie a obávame sa, že dopravcovia znovu nebudú mať dostatok času na prípravu svojej ekonomiky a komunikáciu so zákazníkmi. Kontrakty na prepravy sa zväčša podpisujú od začiatku roka,“ uvádza Pavol Piešťanský.

Prezident ČESMAD Slovakia rovnako upozorňuje, že aby nemalo svojho času zavedenie mýta zničujúci dopad na domácich dopravcov, boli nastavené v SR zľavy z prejazdených kilometrov. „Najmä slovenskí dopravcovia, ktorí najazdili doma množstvo kilometrov, s týmto systémom podstatne ušetrili. Implementácia novej legislatívy využitie zliav prakticky znemožní,“ dopĺňa prezident ČESMAD Slovakia. „Práve tu je priestor pre ministerstvo dopravy, aby prišlo s opatreniami, ktoré by dopravu na Slovensku podporili. Predpoklady skokového rastu mýta a súčasné ceny elektrických a vodíkových kamiónov sú výstrahou,“ uzatvára Pavol Piešťanský.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button