Cestná doprava

Česmad navrhol zníženie sadzieb mýta

Česmad navrhol zníženie sadzieb mýta. Po zavedení medzinárodného mýtneho systému EETS na Slovensku by sa mali výrazne znížiť sadzby mýta.

Dosiahnuť to chce Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia, ktoré o to požiadalo vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina).
„Navrhli sme, aby v rámci priamej pomoci pre segment dopravy sadzby klesli o 20 % až 30 % na rok od zavedenia EETS. Zároveň by sa dočasne na rovnaké obdobie zrušil doterajší systém zliav na mýte,“ priblížil prezident združenia Pavol Piešťanský.

Česmad navrhol zníženie sadzieb mýta

Zástupcovia NDS a Česmadu rokovali 19. apríla o spustení medzinárodného mýtneho systému EETS (European Electronic Toll Service) na Slovensku. „Keďže podľa predbežných informácií bude nákladovosť systému EETS výrazne nižšia, vítame čo najskoršie zavedenie tejto služby na Slovensku,“ skonštatoval Piešťanský. Už v priebehu tohto roka spustením modulu EETS do prevádzky bude na slovenský trh vpustená konkurenciu SkyTollu. Čím by sa mala znížiť nákladovosť ešte súčasného mýta.

V marci 2022 sa prostredníctvom komplexnej služby elektronického výberu mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) vybralo 22,78 milióna eur. Táto suma prekonala výber mýta z októbra 2019 o 7,4 %, čím sa tohtoročný marec stal mesiacom s najvyšším výberom od spustenia elektronického mýtneho systému do prevádzky.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button