Logistika a skladovanie

Zlínsky IPRICE mieri k miliarde

Zlínsky IPRICE mieri k miliarde. Budúcnosť je v cirkulárnej ekonomike. Budúcnosť je vo vratkovom biznise. Aspoň to naznačuje príbeh zlínskej firmy IPRICE RECARE, ktorá poskytuje kompletné služby pre cirkulárnu ekonomiku, vrátane repasovania a opráv tovaru.

V skladoch s kapacitou 15-tisíc paliet točí tovar v hodnote 100 miliónov Kč. Okrem áut a industriálnych strojov vracia do obehu všetok sortiment. Zakladateľ Patrik Jokl očakáva obrat cez 350 miliónov korún. Do 5 rokov sa chce dostať na miliardu.

„Zistil som, že ani veľké e-shopy a obchodné reťazce nevedia riešiť vrátený tovar, nevedia, čo s ním majú robiť. Nie som extra ekológ, ale prišlo mi ľúto, že sa de facto nové alebo ľahko použité produkty vyhadzujú, likvidujú alebo pália,“ vysvetľuje cestu k partnerstvu s najväčšími hráčmi v on-line biznise v Česku aj v Európe zakladateľ Patrik Jokl.

Vo vratkovom biznise prerástli konkurenciu

Za rok IPRICE RECARE spracuje 25-tisíc veľkých spotrebičov, ako sú chladničky, práčky alebo umývačky, cez dva milióny kusov elektroniky a desať miliónov kusov oblečenia, ktoré stovky kamiónov zvážajú od predajcov z celej Európy do Zlína. V skladoch s kapacitou pätnásť tisíc paliet točí tovar v hodnote sto miliónov. Okrem áut a industriálnych strojov vracia do obehu všetok sortiment. To všetko firma zvláda zo Zlína o pošte sedemdesiat ľudí.

„Tovar pretriedime, starostlivo prekontroluje tímom špecializovaných pracovníkov, vyskúšame všetky funkcie, vyčistíme, prípadne opravíme a dodávame ho späť na trh v outletovej verzii. S množstvom firiem máme podpísanú zmluvu o brand protection, že nesmieme tovar predávať v Európe, aby sme nekanibalizovali ich predaj. Preto sú našimi častými zákazníkmi Ukrajina, Irán, Dubaj a podstatný objem tovaru expedujeme do Afriky, predávame aj do Konga,“ opisuje Jokl, ktorého firma IPRICE RECARE sa nedávno stala aj exkluzívnym partnerom Amazonu na spracovanie vráteného tovaru v Česku.

Patrik Jokl

Zlínsky IPRICE mieri k miliarde

Poskytujú kompletný servis z oblasti reverznej logistiky pre najväčšie európske e-shopy aj tri najväčšie európske obchodné reťazce. Tie im posielajú vrátený alebo vyradený tovar, v IPRACE RACARE ho skontrolujú a ďalej predávajú svojim obchodným partnerom, firmám, menším obchodníkom či bazaristom. Rovnaké služby poskytujú napríklad aj pre veľké supermarkety, triedia tovar z filiálok, rozdeľujú ho na palety, na kategórie a potom im ho posielajú späť. Pre iných zákazníkov vybavujú kompletný reklamačný proces.

Tento rok Patrik Jokl očakáva obrat cez 350 miliónov Kč, čo je takmer dvojnásobok oproti minulému roku. Plány sú ale oveľa väčšie. Do 5 rokov sa chceme dostať na miliardu. Patrik Jokl podniká už od svojej mladosti, prvý milión zarobil ešte pred dovŕšením plnoletosti. V roku 2006 založil IPRICE RECARE. Okrem služby vratkového biznisu založil aj eshop iprice.cz s repasovaným tovarom.

Skúsenosti z reverznej logistiky zužitkoval aj vo vlastnom produktovom rade elektrospotrebičov Patricca, na ktoré poskytuje záruku 10 rokov. E-shop EmaHome s novým tovarom, riadom a malými spotrebičmi rastie o stovky percent a vstupuje na Slovensko. Tento rok navyše plánuje otvoriť aj kamenné predajne.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button