Logistika a skladovanie

Zelená city logistika DPD

Zelená city logistika DPD. Kuriérska spoločnosť DPD patrí na Slovensku k priekopníkom v ekologickom doručovaní zásielok, elektrický autopark firmy je impozantný – tri druhy elektrických dodávok série Stellantis, elektrické dodávky Mercedes-Benz eSprinter a flotila dodávok Nissan e-NV200. Okrem toho možno vo flotile nájsť aj tri cargo bicykle pre city logistiku.

V e-commerce patrí DPD na Slovensku medzi lídrov na trhu expresného doručovania zásielok. Veľkú časť tvorí doručovanie v mestskom prostredí, v rámci ktorého sa DPD globálne v celej Európe vybralo cestou napĺňania projektu, ktorý bol spustený v roku 2019 – Program monitorovania kvality ovzdušia, jeho cieľom je pomôcť aktívne informovať o kvalite ovzdušia v kľúčových mestách po celej Európe. Program je uplatňovaný v 20 európskych mestách vrátane Bratislavy.

V spolupráci so spoločnosťou Pollutrack vybavuje DPD SK svoje vozidlá a odberné miesta Pickup senzormi na meranie prítomnosti škodlivých častíc (PM 2,5) vo vzduchu v reálnom čase. Tieto užitočné údaje oprávňujú mestské orgány prijímať rozhodnutia, ktoré pomôžu zmierniť znečisťovanie ovzdušia. Plánovanie dopravy a rozvoj miest tak možno posudzovať s ohľadom na kvalitu ovzdušia.

Kuriérska spoločnosť DPD na Slovensku v minulom roku pokračovala v napĺňaní svojich cieľov v oblasti ochrany ovzdušia. Po celom Slovensku v súčasnosti jazdí pod touto značkou 104 dodávok s alternatívnym pohonom, 3 nákladné elektrobicykle a 5 nákladných ťahačov na kvapalný zemný plyn (LNG), čím sa DPD podarilo zredukovať emisie skleníkových plynov oproti roku 2021 až o 21,5 %.

Zelená city logistika DPD

„Dopyt po doručovaní dlhodobo rastie. Aby bol rast udržateľný, musia byť naše služby kvalitné a zároveň nesmú mať negatívny dopad na životné prostredie,“ vysvetľuje Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku. O kvalite vypovedá aj nízky počet reklamácií. V minulom roku spoločnosť DPD na Slovensku prijala 2 424 reklamácií. Z nich bolo 1 564 na základe riadneho reklamačného konania uznaných ako oprávnených.

DPD plánuje aj naďalej zavádzať do každodennej prevádzky vozidlá s alternatívnym pohonom. Cieľom je neustále znižovanie dopadu podnikania na životné prostredie. Hlavné mesto Slovenska sa už v roku 2025 zaradí k ďalším európskym mestám, v ktorých bude firma Geopost a jej dcérske spoločnosti doručovať zásielky výlučne pomocou bezemisných vozidiel.

„Rok 2022 nebol z pohľadu podnikania v e-commerce jednoduchý. Po dvoch rekordných rokoch, ktoré výrazne ovplyvňovala pandémia COVID-19, nastal prirodzený pokles dopytu a návrat k predkoronovým objemom. Negatívne ovplyvňovala trh aj vojna na Ukrajine či inflácia, úrokové sadzby sa začali zvyšovať a ceny energií prudko vzrástli, čo spôsobilo spomalenie spotreby. Spoločnosť Geopost dokázala napriek týmto podmienkam dosiahnuť veľmi kvalitné výsledky, zvýšiť tržby a doručiť do celého sveta viac ako 2 miliardy zásielok,“ hovorí Peter Pavuk.

Aplikácia Môj Kuriér

DPD aplikácia ponúka rýchle a efektívne riešenie pre každého, kto potrebuje posielať balíky na Slovensku, ale aj do zahraničia. Aplikácia Môj Kuriér je navrhnutá tak, aby umožnila jednoduché a intuitívne odosielanie zásielok. Stačí vyplniť krátky formulár a počkať na kuriéra, ktorý zásielku vyzdvihne, alebo balík odniesť na najbližšie odberné miesto. Využiť ju tak môžu nielen jednotlivci, ktorí potrebujú poslať balík svojim známym či rodine, ale aj firmy a internetové obchody, ktoré posielajú menší počet zásielok a hľadajú cenovo dostupné riešenie. Získajú tak prístup k profesionálnym kuriérskym službám bez toho, aby museli mať dopredu uzavretú zmluvu. A to za veľmi priaznivú cenu, ktorá začína už na 3,40 € bez DPH.

„Pri vytváraní webovej aplikácie Môj Kuriér sme kládli veľký dôraz na jednoduchosť. Služba je navrhnutá tak, aby vyhovovala potrebám jednotlivcov, malých firiem a e-shopov s menším objemom prepravy. Profesionálne kuriérske služby sme tak skutočne sprístupnili pre každého, kto potrebuje aspoň občas posielať balíky, a to za veľmi dostupné ceny,” vysvetľuje Peter Pavuk.

Prostredie aplikácie je prispôsobené pre počítače, ale aj mobilné zariadenia, telefón, či tablet. Najmä firmy a internetové obchody ocenia pohodlné a jednoduché spracovanie zásielok. Systém umožňuje importovať viacero zásielok naraz a automaticky ukladá adresy príjemcov na opätovné použitie. Zákazník tak získa prehľad všetkých odoslaných balíkov na jednom mieste. Má možnosť znovu sa vrátiť ku konkrétnemu štítku alebo faktúre a znovu ich vytlačiť. Dostupná je aj prehľadná interaktívna mapa odberných miest Pickup a validácia PSČ. Systém automaticky vypočíta cenu za prepravu. Úhrada prepravných služieb prebieha cez platobnú bránu a faktúra za poskytnuté služby je generovaná a odoslaná na e-mail.

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB

Prečítajte si aj

Back to top button