Logistika a skladovanie

Zdražovanie služieb pošty by malo bežného občana ovplyvniť minimálne

Avizované zdražovanie poštových služieb by malo mať minimálny vplyv na bežných občanov. Najviac sa návrh na zvyšovanie cien dotkne pravdepodobne podnikateľov, ktorí využívajú služby pošty. Priblížil to minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) vo štvrtkovom (16. 12.) živom vysielaní na sociálnej sieti.

Doležal poukázal na rast cien energií a vstupov, aj Slovenská pošta preto podľa neho musí pristúpiť k zvyšovaniu cien. „Jednoducho musí, lebo je to akciová spoločnosť, musí sa starať o svoj hospodársky výsledok,“ zdôraznil. Minister dopravy podotkol, že je to nevyhnutný krok. Ak by pošta podľa neho hospodárila dlhodobo korektne a zodpovedne, nemuseli by v súčasnosti pristupovať k takýmto krokom. Návrh na zvyšovanie cien podľa jeho slov posudzuje ešte Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (ÚREKPS), ktorý finálne povie, do akého zdražovania poštu pustí.

Ceny v oblasti poskytovania univerzálnej služby vo vnútroštátnom a v medzinárodnom poštovom styku a v oblasti poštového platobného styku by sa mohli zvyšovať. Vyplýva to z predbežnej informácie o návrhu opatrenia ÚREKPS. Slovenská pošta pre TASR uviedla, že sa tým majú zreálniť tarify regulovaných služieb voči predpokladaným nákladom spojeným s ich poskytovaním. Pošta navrhuje zvýšenie cien s predpokladom od 1. januára 2022 vo vnútroštátnom poštovom styku vrátane poštového platobného styku na úrovni 24 % a v medzinárodnom poštovom styku na úrovni 13 %. Konečné slovo pri výške úpravy poštových taríf však bude mať ÚREKPS.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button