Logistika a skladovanie

Vymeniteľné nadstavby oslavujú 50. narodeniny

Štandardný nákladný kontajner pre zbernú logistiku oslavuje tento rok 50. narodeniny. Koncept výmennej karosérie vyvinul koncom 60. rokov 20. storočia Thomas Simon, ktorý sa inšpiroval lodnými kontajnermi. Po počiatočných výhradách sa vymeniteľná nadstavba stala prelomovou inováciou v pozemnej logistike, ktorá spôsobila revolúciu v celom odvetví.

Vymeniteľné nadstavby firmy DACHSER

Charakteristickým znakom prepravných kontajnerov sú ich regulované a štandardizované rozmery, ktoré výrazne zvýšili flexibilitu a efektívnosť manipulácie, ako aj ďalších súvisiacich postupov. S nápadom preniesť tento model a súvisiacu koncepciu systému z námornej dopravy do cestnej dopravy v Európe prišiel Thomas Simon − zať zakladateľa logistickej spoločnosti, Thomasa Dachsera a neskôr člen predstavenstva spoločnosti DACHSER, ktorý bol zodpovedný predovšetkým za technologický vývoj a medzinárodný obchod.

Vypracoval plány štandardizovaného prepravného kontajnera, ktorý by sa dal oddeliť od cestnej jednotky a „vymeniť“ medzi vozidlami. Nakoniec ho vyvinul spolu s firmou Kögel Trailer. Výmenná karoséria s pevnými rozmermi a sklopnými nohami, ktoré sú jej charakteristickými znakmi, vznikla v roku 1971.

V priebehu troch rokov spoločnosť DACHSER prestavala celý svoj vozový park na nové nákladné kontajnery. V roku 1980 nasledovala štandardizácia systému výmenných nadstavieb. V roku 1972 mala spoločnosť DACHSER vo svojom vozovom parku len 350 výmenných nadstavieb, v roku 2020 ich používala približne 8000. To, čo sa začalo ako solídny nápad, teraz spôsobilo revolúciu v celom svete logistiky a príbeh inovácie a priekopníckeho ducha žije ďalej.

Hoci výmenná nadstavba zostáva najvyšším štandardom z hľadiska efektívnosti nákladného priestoru, spoločnosť DACHSER plánuje prestavať celú flotilu návesov v rámci svojej európskej logistickej línie na takzvané mega návesy, ktoré ponúkajú viac vnútorného priestoru. „Chceme byť prvým veľkým poskytovateľom zberných služieb v Európe, ktorý bude namiesto štandardných návesov používať mega návesy,“ hovorí Alexander Tonn, prevádzkový riaditeľ pre cestnú logistiku spoločnosti DACHSER.

Priekopník a líder v oblasti inovácií

Zavedením výmenných telies sa spoločnosť DACHSER stala priekopníkom vo svojej oblasti. Život v logistike je dnes bez nich nepredstaviteľný. „Najlepšie inovácie sú tie, ktoré sú úspešné v celom odvetví, a to je základom tohto úspechu,“ hovorí Dr. Andreas Froschmayer, riaditeľ pre podnikovú stratégiu a vzťahy s verejnosťou v spoločnosti DACHSER.

„Kľúčom k dlhodobému úspechu boli vždy inovácie. Pomáhajú zlepšovať kvalitu procesov, znižovať náklady a prekonávať nové výzvy trhu a potreby zákazníkov,“ dodáva Froschmayer. Zároveň prichádzajú s novými požiadavkami a otvárajú dvere novým obchodným príležitostiam, segmentom zákazníkov a službám. Vynález a zavedenie vymeniteľnej nadstavby je toho najlepším príkladom.

A je toho ešte viac. Vymeniteľné nadstavby prispeli k tomu, že sa spoločnosť DACHSER zmenila z obyčajného prepravcu na medzinárodného poskytovateľa logistických služieb. Pre spoločnosť to bola výzva prehodnotiť svoje procesy, firemnú kultúru a obchodný model. Už nešlo len o nákladnú dopravu, ale skôr o odborné znalosti v oblasti logistiky. Vďaka všetkým výhodám, ktoré priniesli logistickému odvetviu, sa vymeniteľné nadstavby stali skutočným prínosom pre spoločnosť a v konečnom dôsledku z DACHSERu urobili lídra v logistickom odvetví.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button