V Amazone Kojetín jazdia regály za operátorom
V Amazone Kojetín jazdia regály za operátorom. Zúčastnili sme sa prehliadky nového distribučného centra Amazonu, otvoreného tento rok v júni. Zaujalo nás z mnohých hľadísk, napríklad tým, že je priateľské k životnému prostrediu, k zamestnancom aj k zákazníkom.
Bude to už 10 rokov, čo Amazon pôsobí v Českej republike. Doteraz tu investoval vyše miliardu eur. Zamestnáva tu 7000 ľudí a patrí medzi oceňovaných top zamestnávateľov. Pre 3000 malých a stredných podnikov poskytuje služby predaja a distribúcie ich tovaru a je tiež jedným z významných prevádzkovateľov cloudových služieb.
Robotické centrum Amazon
Robotické centrum Amazon s podlahovou plochou 187 000 m2 je najväčšou českou priemyselnou halou, ktorú si prenajíma spoločnosť Amazon v Panattoni Parku Kojetín. Získala najvyšší stupeň hodnotenia udržateľnosti podľa BREEAM New Construction na úrovni Outstanding. Budova Amazonu zaujme na prvý pohľad svojou výškou, ktorá presahuje 27 metrov, pôdorys zaberá menej ako tretinu plochy, teda 51 000 m2. Výška stavby tak priniesla významnú úsporu zastavanej plochy – má obslužné prízemie a tri nadzemné podlažia určené pre skladovanie.
Použité technológie ušetria oproti bežným riešeniam až 6 310 ton CO2 ročne. To je pre predstavu také množstvo emisií, aké by vypustili nové osobné autá pri najazdení celkom 66,5 milióna kilometrov. Projekt v Kojetíne je unikátny aj z hľadiska využitia obnoviteľných zdrojov, a to prostredníctvom energie okolitého prostredia. Budova namiesto energie z fosílnych zdrojov využíva fotovoltaiku na streche budovy, čo potvrdzuje klimatický záväzok Amazonu stať sa do roku 2040 uhlíkovo neutrálnym.
Fotovoltaika zaisťuje väčšinu energie
Fotovoltaika zaisťuje až 68,2 % energie spotrebovanej v areáli. Výkon elektrárne je 3 951 kWp, ročne vyrobí viac ako 4 milióny kWh elektriny. Elektráreň tvorí celkom 8 590 monokryštalických panelov, každý s výkonom 460 Wp. Celé distribučné centrum sa namiesto plynu vykuruje tepelnými čerpadlami. Tepelné čerpadlá vzduch-voda ohrejú až 75 % teplej vody. Stenové panely majú tepelnú priestupnosť len 0,189 W/m2K. Tepelná priestupnosť strechy je 0,129 W/m2K. Priemerný súčiniteľ prestupu tepla budovy je 0,16. Súčasťou revitalizácie územia bola aj výsadba 300 stromov a 750 kríkov.
„Šetrnosť k životnému prostrediu u nás hrá veľkú rolu. Napríklad na streche nie sú žiadne svetlíky, aby celá plocha mohla byť využitá pre fotovoltaiku. Nemenej dôležití sú pre nás však naši zamestnanci, ktorí vďaka oknám v obvodovom plášti môžu pracovať za denného svetla. Spolu s jedálňou, lekárskou ordináciou alebo odpočinkovou zónou majú pracovníci tiež skvelé podmienky pre dopravu do
zamestnania. Tí, ktorí jazdia vlastnými elektromobilmi, majú na parkovisku k dispozícii 30 nabíjacích staníc zadarmo. V blízkosti je aj vlak, infraštruktúra pre cyklodopravu a veľmi nás teší, že tri štvrtiny zamestnancov do práce dochádzajú jednou z našich desiatich autobusových liniek, čo šetrí ďalšie emisie z dopravy,“ hovorí Michal Šmíd, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon v Českej republike.
Roboti v sklade
Robotická technológia v tomto centre nenahrádza ľudskú prácu, ako by možno mohlo byť nesprávne chápané. Na prízemí prebiehajú na jednej strane operácie súvisiace s príjmom tovaru od dodávateľov. Tovar putuje do ďalších troch nadzemných robotických skladov. Bežný proces pohybu operátorov medzi regálmi je tu nahradený tým, že robotické regály privezú položky k zamestnancom, ktorí ich buď vložia do regálu, alebo ich z neho vyberú. Skladovací priestor je tak efektívne využitý, pretože medzi regálmi nie je potrebné nechať miesto pre zamestnancov. Keď zákazník zadá objednávku, tovar putuje z robotických regálov späť do prízemia na stranu určenú k ďalším vyskladňovacím operáciám. Všetky dáta bežia na cloude Amazonu. Amazon má tiež vlastnú spoločnosť na vývoj a výrobu robotov.
Amazon testuje humanoidného robota
Humanoidný robot Digit má zjednodušiť prácu ľudským pracovníkom v Amazone. Amazon do svojich skladov povolal humanoidné roboty s cieľom doplniť ľudské kapacity. Robot svojím výzorom a proporciami pomerne verne pripomína človeka. Na rozdiel od robotov pohybujúcich sa na kolieskach, má Digit hlavu, trup a vysoko pohyblivé paže aj nohy. Dokáže sa tak pohybovať aj v zložitejšom priestore, ktorým sklady prispôsobené špecificky ľudskej fyziológii sú. A ani schody pre neho nie sú problém. Nového robota pre Amazon navrhol start-up Agility. Zámerom je navýšiť počet odbavených balíčkov a znížiť náklady. Ide o zásadný technologický posun, ktorý by mohol znamenať nárast miery automatizácie aj mimo skladov Amazonu.
Zamestnanci Amazonu na problematiku automatizácie a robotiky pozerajú z dvoch uhlov pohľadu. Na jednej strane vnímajú potenciálne ohrozenie svojich pracovných miest, na druhej strane Amazon všetkých zamestnancov uisťuje, že nejde o nahradenie doterajších pracovníkov, ale o uvoľnenie ich vlastnej kapacity na vykonávanie kvalitnejšej služby pre koncových zákazníkov.