Logistika a skladovanie

Spoločnosť cargo-partner rozšíri skladové kapacity v blízkosti letiska v Ľubľane

Už dva roky od otvorenia, iLogistics centrum spoločnosti cargo-partner v Brníku, hneď vedľa ľubľanského letiska, dosiahlo svoju kapacitu. Rozšírenie objektu, ktoré bolo pôvodne plánované na roky 2024-2026, bolo teraz posunuté na skorší dátum, na rok 2022.

Rozšírením sa plocha iLogistics centra v Ľubľane zväčší na celkových 39 100 m², vrátane novej pristávacej dráhy pre drony. Spoločnosť cargo-partner pôsobí v Slovinsku od roku 1996 a dnes je jedným z hlavných poskytovateľov služieb informačnej logistiky a medzinárodnej prepravy v krajine.

Otvorením iLogistics centra v Ľubľane, jedného z najväčších skladových komplexov v rámci skupiny cargo-partner, v roku 2019 získala spoločnosť 25 000 m² skladovej kapacity, ktorá sa zaplnila behom jediného roku. Z tohoto dôvodu začal cargo-partner plánovať rozšírenie objektu na konci roku 2020, teda podstatne skôr, než bolo pôvodne plánované.

Viktor Kastelic, General Manager spoločnosti cargo-partner v Slovinsku, vysvetľuje dôvody tohoto rozhodnutia: „Od otvorenia iLogistics centra sa veci vyvíjajú veľmi rýchlo. Očakávali sme, že zaplnenie kapacity bude trvať dlhšie než dva roky, takže sme boli nadšení, že je sklad po roku takmer plný. Rýchly rast nášho podnikania, potreby našich zákazníkov a úspech našich operácií v stávajúcom objekte nás viedli k tomu, aby sme okamžite začali chystať rozšírenie, ktoré bolo pôvodne naplánované na obdobie 2024-2026.“

Výstavba bude zahájená v roku 2022

Proces plánovania výstavby dodatočných skladových kapacít je už v plnom prúde. V marci bol dokončený koncepčný návrh a v súčasnej dobe prebieha riadenie pre získanie potrebných povolení a príprava stavebného projektu. Zahájenie výstavby je naplánované na začiatok roka 2022 a oficiálne otvorenie je plánované na jeseň 2022.

Nový objekt, ktorý bude postavený na pozemku o rozlohe 8 200 m² na severnej strane súčasného areálu, ponúkne na troch podlažiach ďalších 14 100 m² skladového priestoru. Regálový systém so širokými a s úzkymi uličkami poskytne ďalších 9 000 paletových miest a bude vybavený poloautomatickou technológiou skladovania vo vysokých regáloch.

Zameranie na elektronický obchod a pristávacia dráha pre drony

Okrem skladových zón pre cross-docking a krátkodobé a dlhodobé skladovanie bude v novom zariadení tiež pristávacia dráha pre drony, ktoré je možné využívať pre doručovanie zásielok. Časť objektu bude venovaná službám pre e-commerce s drive-in miestom pre osobné vyzdvihnutie alebo vrátenie zásielok, ktoré bude k dispozícii obyvateľom severozápadného regiónu Slovinska.

Teplota v budove bude udržiavaná v rozmedzí +15 až +25 °C, čo umožní skladovanie pri teplote okolitého vzduchu a bude vybavená trinástimi nakladacími dokmi pre zaistenie efektívneho toku tovaru. V objekte budú tiež moderné kancelárske priestory, z ktorých niektoré si bude možné prenajať.

Ďalšia investícia do existujúceho objektu

Aby spoločnosť cargo-partner uspokojila vysoký dopyt po skladových službách v iLogistics centre v Ľubľane, rozhodla sa pre ďalšie investície do už existujúceho objektu. Tie zahŕňajú systém vysokých regálov s 2 500 paletovými miestami v zóne blokového skladovania a systém gravitačných regálov s 1 200 paletovými miestami.

Gravitačné regály umožňujú autonómny pohyb paliet zo zakladacieho bodu do miesta vychystávania, čo umožní ďalšiu optimalizáciu miesta a rýchlejšiu manipuláciu.

V neposlednom rade bude v areáli skladu zriadená baliaca linka, ktorá zvýši dennú kapacitu expedície balíkov o 200 %, aby sa bolo možné vysporiadať so zvýšeným objemom aktivít v oblasti elektronického obchodu. Všetky plánované rozšírenia dohromady zväčšia plochu iLogistics centra v Ľubľane zo súčasných 25 000 m² na celkových 39 100 m².

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button