Logistika a skladovanie

P3 Logistic Parks: Rastie záujem o krátkodobé preskladovanie

Súčasná situácia má dopad na aj na slovenský trh skladových a logistických nehnuteľností.  Na jednej strane útlm zaznamenáva automotive, ktorý pomaly opäť nabieha na výrobu, na druhej strane však rastie záujem o skladové priestory pre firmy z potravinárskej oblasti, last mile distribúcie, či e-commerce. P3 Logistic Parks zároveň sleduje zvýšenie záujmu o krátkodobé preskladovanie na niekoľko mesiacov.

Záujem o voľné krátkodobé priestory je v rámci všetkých kľúčových logistických regiónov Slovenska. „Preto sa snažíme na súčasnú turbulentnú situáciu reagovať ponukou priestorov, ktoré sú k dispozícii rýchlo, s flexibilnou dĺžkou nájmu,“ hovorí Peter Jánoši, výkonný riaditeľ P3 Logistic Parks na Slovensku a dodáva: „investície do nových a súčasných P3 parkov na Slovensku v minulom a tomto roku nám umožňujú ponúkať na trh nehnuteľnosti, ktoré sú buď ihneď k prenájmu alebo v krátkej dobe po ich dostavbe.“ 

V Žiline voľný priestor ihneď

Okamžitý voľný priestor ponúka P3 Žiline, kde má aktuálne k dispozícii 2 300 m2 skladových priestorov a 400 m2 kancelárií. Vzhľadom na polohu parku sú tieto priestory vhodné nielen pre logistické a skladové firmy vďaka výbornej dostupnosti v rámci obsluhy severného Slovenska s napojením na V4 a CEE, ale aj pre firmy z e-commerce či last mile delivery vďaka blízkosti metropoly Žiliny a všetkých regiónov severného Slovenska.

P3 park

P3 Logistic Parks v žilinskom parku spravuje tri priemyselné nehnuteľnosti, v ktorých postavila špičkové haly kategórie A s celkovou plochou vyše 28 000 m². Haly v parku P3 Žilina sú vybavené moderným systémom vykurovania a ventilácie, majú zvýšenú tepelnú izoláciu strechy aj úsporné inteligentné LED osvetlenie. Budovy sú zároveň konštrukčne pripravené na ďalšie expanzné rozšírenie kancelarskych alebo obchodnych priestorov.

P3 Senec – voľné haly k dispozícii

P3 spravuje od tohto roka aj moderný logisticky park v Senci o celkovej výmere viac ako 120.000 m2. Park má unikátnu polohu vedľa diaľnice D1 s bezprostredným napojením na diaľničný privádzač. V troch halách sú k dispozícii priestory ihneď k prenájmu, čím vie P3 flexibilne pokryť okamžitý dopyt po skladových priestoroch v tejto vyhľadávanej logistickej lokalite.

Nové P3 parky v Bratislave a Košiciach

Spoločnosť P3 začala v minulom roku dvoch P3 parkov. „Prvým je P3 Bratislava Airport – unikátny a špecifický park. Okrem toho, že spĺňať prísne trvalo udržateľné a ekologické kritériá s množstvom zelene, bude to zároveň veľmi moderný park takzvaného mestského typu. Získali sme preň taktiež enviro certifikáciu BREEAM Very Good,“ spresňuje Peter Jánoši.

FOTO: P3

Jeho poloha v blízkosti diaľnice a budovaného obchvatu, letiska, obchodného centra a taktiež Ivánky a blízkych bratislavských mestských častí preto láka nájomcov hlavne z oblasti obchodu a služieb, rýchloobrátkového tovaru, cez e-commerce až po zábavu. „V najbližšej dobe dokončíme výstavbu dvoch budov, o celkovej výmere 83.000m2. Plánovanú celkovú dostavbu sme sa snažili načasovať tak, aby sme sa takmer prirodzene napojili na už realizovaný obchvat D4R7, ktorý je len pár  metrov od našej lokality, čo v budúcnosti okamžite odkloní dopravu z parku priamo na diaľnicu,“ dopĺňa Peter Jánoši.

Druhý P3 park, ktorého výstavbu začala P3 na jeseň minulého roku, je lokalizovaný na východe Slovenska. Nový P3 park v Novej Polhore má výbornú logistickú polohu. Je situovaný uprostred diaľničného spojenia medzi Košicami a Prešovom, dvomi najvýznamnejšími východoslovenskými metropolami.  Nájomcovia tak môžu veľmi jednoducho a rýchlo obslúžiť celý región. Vzhľadom na svoju polohu a rozlohu, má náš P3 park ambíciu stať sa nielen regionálnym, ale aj medzinárodným logistickým uzlom spájajúcim juh a sever východného Slovenska, okolité krajiny a možno až s dosahom na Ukrajinu, ktorej prognózy ekonomického rozvoja sú taktiež pozitívne.

P3 park D2 – Lozorno (FOTO: P3)

„Výstavba P3 parku v Novej Polhore bude prebiehať v niekoľkých fázach a nájdu v ňom priestor firmy a investori z oblasti ľahkej výroby, automotive, maloobchodu, e-commerce, logistiky a distribúcie. Prvý nájomca, CS Cargo, už od marca využíva prvú budovu parku. Aktuálnej máme pripravenú na výstavbu druhú budovu o celkovej výmere cca 13.000 m2 a môže byť k dispozícii pre našich klientov v horizonte 6-8 mesiacov,“ hovorí Peter Jánoši

Park má potenciál postupne rásť až na rozlohu takmer 170-tisíc metrov štvorcových. Získať prácu by v ňom tak mohlo približne 1 500 ľudí z košického a prešovského regiónu.

Rozširovanie parku v Lozorne

Priemyselný a logistický park P3 Bratislava D2 pri Lozorne, sa za štrnásť rokov svojej existencie vyprofiloval nielen ako slovenský distribučno-logistický a výrobný hub, ale aj CEE hub. Jeho obrovskou výhodou je najmä priame napojenie na diaľničný koridor krajín V4. Nachádza sa približne 15 minút jazdy od Bratislavy pri diaľnici D2 (Praha – Bratislava – Budapešť), exit Lozorno, a je dobre viditeľný. Pre zamestnancov z Bratislavy a okolia je tam priame spojenie medzimestskou hromadnou dopravou.

„Park P3 Bratislava D2 pri Lozorne je našim prvým parkom na Slovensku. S jeho výstavbou sme začali v roku 2006. Momentálne pripravujeme ďalšiu expanziu parku o rozlohu viac ako 20 000 m2. Pôjde o halu, ktorá uspokojí tak existujúcich, ako aj potenciálnych nových klientov,“ dodáva Peter Jánoši.

P3 park Bratislava Airport (FOTO: P3)

Moderné a trvalo udržateľné P3 nehnuteľnosti

Všetky budovy našich priemyselných a logistických parkov sú moderné nehnuteľnosti najvyššej kvalitatívnej úrovne A, spĺňajúce prísne environmentálne kritériá. Sme prvým logistickým developerom na svete, ktorý podpísal iniciatívu OSN Global Compact, najväčšiu korporátnu iniciatívu na svete zameranú na dosiahnutie trvalej udržateľnosti. V projektovaní a výstavbe trvalo udržateľných skladov sme si osvojili vedecký prístup, ktorý sa dotýka troch hlavných oblastí.

Simulácia energetickej náročnosti budov používa 3D model na výpočet energetickej náročnosti navrhovaného skladu, kde sa zohľadňuje nielen slnečná strana budovy, ale aj smer vetra, ako aj zasklenia, tienenia, či klimatizácia. Posudzovanie životného cyklu pomáha získať informácie o environmentálnych vplyvoch stavebného materiálu a o konečnej energetickej náročnosti budovy. Hodnotením tepelného komfortu nájomníkov každej z miestností a kombinácie faktorov, ako sú teplota vzduchu, vyžarujúca teplota, vlhkosť, rýchlosť vzduchu a ďalšie, sa zisťuje, či sa dá v priestore pohodlne a príjemne pracovať. 

Prečítajte si aj

Back to top button