Logistika a skladovanie

CO₂ neutrálny servis cargo-partner pri preprave kontajnerov

CO₂ neutrálny servis cargo-partner pri preprave kontajnerov. Medzinárodný poskytovateľ prepravných a info-logistických služieb sa v rámci svojej komplexnej stratégie udržateľnosti zapojil v minulom roku do projektu HHLA Pure spoločností Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) a METRANS. Vďaka čomu v roku 2023 spoločnosť cargo-partner Slovensko prepravila takmer 3.200 TEUs medzi európskymi prístavmi a vnútrozemím s využitím uhlíkovo neutrálneho servisu.

HHLA Pure predstavuje klimaticky neutrálnu manipuláciu a prepravu s použitím hybridných alebo elektrických lokomotív, elektrifikácie prístavných kontajnerových terminálov vrátane manipulácie kontejnerov elektrickými žeriavmi. Všetky v súčasnosti nevyhnutné emisie CO₂ sú kompenzované prostredníctvom medzinárodne certifikovaných projektov na ochranu klímy Gold Standard.

Tibor Majzún, Regional Director North East Europe a Managing Director cargo-partner na Slovensku

Takmer 3.200 TEUs od mája 2023

Certifikát potvrdzujúci zapojenie do programu HHLA Pure získala spoločnosť cargo-partner Slovensko v máji minulého roku pre prístavy Hamburg, Koper a Bremerhaven. Pričom v septembri 2023 rozšírila svoju účasť v projekte aj o prístavy Gdansk, Wilhelmshaven, Rotterdam, Terst a Rijeka. „Už pri spustení prevádzky prvej fázy nášho iLogistics Centra v Dunajskej Strede, v roku 2012, sme vďaka prepojeniu nášho skladu s kontajnerovým terminálom METRANS a využívaniu jej kontajnerových vozíkov namiesto ťahačov, dokázali šetriť jednak čas a náklady našich klientov a v značnej miere aj životné prostredie. Teší ma, že naše zapojenie do HHLA Pure projektu prinieslo nám aj našim klientom ďalšiu výraznú úsporu CO2. Od mája do konca roka 2023 to bolo 3.181 TEUs bez uhlíkovej stopy. Ak si porovnáme, že pri preprave z Hamburgu do Dunajskej Stredy predstavuje úspora CO₂ na 1 TEU až 126 kg, čo je ekvivalentom k emisiám, ktoré vyprodukuje jazda autom na 1 000 km, je to reálny prínos,“ uviedol Tibor Majzún, Regional Director North East Europe a Managing Director cargo-partner na Slovensku. Svoju účasť v projekte cargo-partner v januári predĺžila, a tak aj v roku 2024 bude spolupracovať so spoločnosťou METRANS pri ochrane klímy a minimalizovaní ich uhlíkovej stopy.

Vyše 122 ton CO2 za štyri roky

Pilotný projekt HHLA Pure odštartovala spoločnosť METRANS v roku 2019, do ostrej prevádzky ju zaradila o rok neskôr. V prvej fáze ponúkla smerovanie z / do Hamburgu, k nemu pridala nemecký Bremerhaven a slovinský Koper. V roku 2021 začala firma v Nemecku a Rakúsku využívať výhradne zelenú energiu. Čím došlo ku zníženiu emisií CO₂ o ďalších 60 %. Odvtedy bolo s nulovými emisiami prepravených viac než 900 000 TEUs ročne. V septembri minulého roka do tejto zelenej siete pribudli prístavy Wilhelmshaven, Gdansk, Rotterdam, Terst a Rijeka. Okrem toho boli integrované aj vnútrozemské terminály Duisburg v Nemecku a India v Srbsku. Dodnes tento servis ušetril 122 590 ton CO₂. To predstavuje emisie porovnateľné s jazdou autom na vzdialenosť 1,3 miliardy km alebo s výrobou 1,4 milióna smartfónov.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS cargo-partner

Prečítajte si aj

Back to top button