Logistika a skladovanie

Logistiku pre Formulu 1 naďalej zabezpečí DHL

Tesne pred začiatkom novej sezóny šampionátu FIA Formula 1 Wolrd Championship predĺžili DHL a Formula 1 svoju dlhoročnú spoluprácu aj na ďalšie obdobie. DHL tak zostáva oficiálnym logistickým partnerom šampionátu a bude naďalej zabezpečovať jeho náročné logistické potreby.

Spolupráca DHL s najrýchlejšími motoristickými závodmi na svete trvá od roku 2004. V roku 2021 je v kalendári seriálu pretekov Formuly 1 najviac pretekov v jeho histórii – 23. Šampionát odštartuje 28. marca Veľkou cenou Bahrajnu, posledné preteky sezóny sa uskutočnia 12. decembra v Abu Dhabi. Počas sezóny sa budú tímy presúvať po piatich kontinentoch, tri krát sa Veľké ceny uskutočnia tri víkendy po sebe.

Prvý tzv. „triple header“ sa uskutoční v Európe. Začne Veľkou cenou Belgicka na okruhu Spa-Francorchamps (29. augusta), bude pokračovať Veľkou cenou Holandska na okruhu v Zaandvorte (5. spetembra) a trojicu po sebe idúcich víkendových pretekov uzavrie Veľká cena Talianska v Monze (12. septembra).

Šampionát Formuly 1 bude mať tento rok rekordných 23 pretekov (FOTO: DHL)

Ešte náročnejšia bude druhá trojica po sebe idúcich súťažných víkendov, pretože jednotlivé lokality sú od seba ešte ďalej. Veľká cena Ruska sa uskutoční 26. septembra v Soči, odkiaľ sa tými presunú na mestský okruh v Singapure, kde sa preteky uskutočnia 3. októbra. Napokon sa 10. októbra predstavia na okruhu v japonskej Suzuke. Tretia trojica po sebe idúcich pretekov sa uskutoční v Severnej Amerike. Z amerického Texasu (24. októbra) sa tímy presunú do Mexico City (31. októbra) a nakoniec do brazílskeho mesta São Paulo (7. november).

DHL bude zabezpečovať prepravu monopostov, palív, olejov aj vybavenia. Celkovo ide o zhruba 1 400 ton, ktoré musia byť včas a bezpečne prepravené z jednej destinácie do ďalšej. DHL pre tieto úlohy zamestnáva tím špecialistov, ktorý sa zameriavajú na logistické potreby motoršportu. Úzko spolupracujú priamo s manažmentom Formuly 1 a jednotlivými tímami, aby zabezpečili úspešné splnenie každej logistickej úlohy.  

Veľké výzvy aj pre skúsených logistov

„Medzinárodný triple header je niečo, čo skutočne preverí logistiku,“ hovorí Paul Fowler, riaditeľ oddelenia Global Motorsport v DHL Global Forwarding. „Ešte počas pretekov, skôr ako je domávaná šachovnicová vlajka, začína tím spoločnosti DHL rozoberať a ukladať vybavenie.“ Pre skúsených logistických expertov je náročnou úlohou aj posielanie súčastí, ktoré putujú z miesta konania závodu do špeciálnych laboratórií po celom svete, napríklad za účelom testovania.

Infografika ukazuje logistické výzvy pre sezónu 2021 (Zdroj: DHL)

Z pohľadu logistiky je náročná aj práca v nových podmienkach, ktoré logistické tímy nepoznajú. Do programu seriálu Formule 1 totiž pribudli aj nové Veľké ceny, napr. Grand Prix v holandskom Zaandvorte alebo Veľká cena Saudskej Arábie, ktorá sa pôjde v uliciach mesta Jeddah. Logistickí špecialisti preto hľadajú aj nové spôsoby ako zaručiť bezproblémový presun všetkého vybavenia, napriek neznámemu prostrediu. „Spoza opony do toho dávame všetko, aby sme zaručili, že tímy a jazdci môžu podávať tie najlepšie výkony a že fanúšikovia po celom svete uvidia šport, ktorý milujú,“ hovorí Paul Fowler.

Dve ocenenia v žltých farbách

S rozšírením partnerstva sa predĺžia aj dve ocenenia s prívlastkom DHL – DHL najrýchlejšie kolo a DHL najrýchlejšia zastávka v boxoch, ktoré sa udeľujú za špeciálne výkony jazdcom aj tímom. Tohtoročné ocenenia budú udelené počas posledného závodu v Abu Dhabi. 

„Sme hrdí, že toto unikátne partnerstvo bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ povedal po podpise spolupráce Arjan Sissing, riaditeľ globálneho marketingu značky DHL. „Formula 1 poskytuje svojim fanúšikom maximálnu rýchlosť, presnosť a technológie už viac ako 1 000 závodov a je to DHL, ktorá podporuje Formulu 1 po celom svete. Už viac ako štyri desaťročia nás naše spoločné hodnoty spájajú a umožňujú nám vyhrať akékoľvek logistické preteky po celom svete, skôr, ako sa prvé pneumatiky dotknú trate. Tešíme sa, že v každom z týchto pretekov medzi pretekmi budeme môcť obhájiť náš titul.“

„DHL je náš najdlhšie pôsobiaci globálny partner a sme radi, že sme podpísali rozšírenie partnerstva, ktoré demonštruje náš silný a spolupracujúci vzťah. Za posledných 16 rokov sme pracovali na trati aj mimo nej spoločne. Sme hrdí na to, že spolupracujeme s popredným svetovým poskytovateľom logistických služieb, zvlášť keď sa pozeráme smerom do najväčšej sezóny Formuly 1, aká tu kedy bola,“ hovorí Stefano Domenicali, prezident a generálny riaditeľ Formuly 1.

Novinkou tejto sezóny budú vozidlá Safety Car dvoch značiek. K Mercedesu, ktorý pôsobí ako Safety Car vozidlo F1 už dlhodobo, pribudne partner, ktorým bude značka Aston Martin. Safety Car aj Medical Car Mercedes AMG dostali pre nadchádzajúcu sezónu nový dizajn.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button