Inovatívne ekologické materiály v obalovom priemysle
Inovatívne ekologické materiály v obalovom priemysle. Obaly sú neoddeliteľnou súčasťou snáď každého podnikania.
Sú nevyhnutné pre ochranu, bezpečnú prepravu a dodanie všetkých produktov v poriadku do cieľa. Ani pri výrobe obalových materiálov nechýba snaha o inováciu, ktorá sa v dnešnej dobe nesie najmä v duchu udržateľnosti.
„Neraz sa naši zákazníci zamýšľajú nad tým, aký obalový materiál si majú vybrať. Rastie záujem predovšetkým o udržateľné alternatívy, úlohu pri výbere materiálov zohráva ale aj odolnosť a funkčnosť,“ hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.
Smer inovácií určuje predovšetkým túžba po ekologickejších obaloch
Neustále sa objavujú nové materiály a typy obalov, ktoré uľahčujú manipuláciu, znižujú množstvo odpadov a tým pádom aj vplyv na životné prostredie. „Obalový materiál, ktorý uvádzame na trh, je vždy najvyššej kvality za dostupné ceny, ktoré v tejto neistej dobe nie je vždy ľahké udržať. Každý rok sa preto snažíme prinášať inovácie a nahrádzať drahé a neekologické materiály,“ hovorí Fabianová.
Moderné technológie umožňujú výrobu rovnako kvalitných, ekologických variantov klasických obalov. Najviditeľnejšia je práve snaha nahrádzať plasty. „Boom“ zažívajú napríklad papierové strečové fólie. Vyznačujú sa ekologickosťou a výrobou z kvalitného kraftového papiera. Vyrábajú sa zo 100 % prírodných zdrojov, recyklovateľné na 82 % a, podľa EUMOS štandardov, bezpečné a ideálne na využívanie pri preprave krehkých predmetov, PET fliaš či zásielok odosielaných v krabiciach.
„Spoločnosť RAJA je už niekoľko rokov našim dodávateľom obalových materiálov. Pre RAJA sme sa rozhodli kvôli trom, pre nás elementárnym, faktorom – kvalita produktov, udržateľnosť produktov a široká škála produktov,“ hovorí Dominik Gerboc, pražiar a manažér pražiarne kávy Coffee Factory. „My v Coffee Factory sa snažíme pomôcť planéte ako vieme. Či už vysokokvalitnými ekologickými obalmi na kávu, využívaním prepravných spoločností, no hlavne kompletnou manufaktúrou pri balení našej kávy a označovaní našich obalov. Preto budeme pokračovať v spolupráci s RAJA, keďže naše produkty chceme dodávať čo najbezpečnejšie a v kvalitných baleniach,“ dodáva.
Papierová lepiaca páska: všestranná alternatíva
Bez lepiacej pásky sa nezaobíde snáď žiadne balenie. Papierová alternatíva klasickej pásky je preto skvelým príkladom inovatívneho prístupu v práci s materiálmi. Dá sa recyklovať a je zároveň odolná. Ekologická páska je vyrobená z troch základných vecí: kraftový papier bez akejkoľvek chemickej povrchovej vrstvy, sklenené vlákna a ďalšie výstuhy a lepidlo na báze prírodného kaučuku.
Papierové pásky sú odolné a je možné ich použiť na všetky druhy kartónov krabíc. Vďaka tomu, že sú pásky vyrobené z prírodných materiálov, je možné ich recyklovať spolu so krabicou. Papierové pásky tak neplytvajú ekologickými ani finančnými zdrojmi. Veľkou výhodou je úspora času pri recyklácii. Pri triedení odpadu netreba pásku od krabice oddeľovať.
Okrem spoľahlivého uzavretia krabice má papierová páska aj bezpečnostný efekt: vďaka tomu, že sa ekologické lepidlo po nanesení na celej ploche spoľahlivo a trvalo spojí s povrchom krabice, plní aj funkciu pečate. Vysoký bezpečnostný efekt pred neoprávneným otvorením balíka má predovšetkým navlhčovaciu pásku. V prípade jej odstránenia dôjde k poškodeniu povrchu kartónu a príjemca tak na prvý pohľad zistí prípadné otvorenie balíka, napr. počas prepravy.
Kedy je dobré siahnuť po klasike?
Napriek veľkému pokroku majú aj ekologické inovácie svoje limity. A je vždy preto nutné zvážiť, na čo bude obalový materiál určený. Napríklad pri preprave krehkého tovaru, ktorý by sa mal pevne zafixovať. Papierová strečová fólia tu nemusí dobre poslúžiť – je roztiahnuteľná len o 30 %. Aj preto je dobré vždy na mieste zvážiť všetky vlastnosti obalov a rozhodnúť sa, či staviť na novinku, siahnuť po klasike alebo nájsť prijateľný kompromis.
„Existujú aj recyklovateľné strečové fólie z LDPE, ktoré dnes môžeme považovať za klasiku, resp. štandard. Napríklad pri sáčkoch z recyklovaného plastu by som sa určite nebála siahnuť po tejto ekologickejšej alternatíve, pretože vlastnosti ako vodeodolnosť a pevnosť sa nijako nemenia,“ vysvetľuje Fabianová z RAJA. „Ak si niekto nie je istý, aký obal zvoliť, nie je na škodu ho pred prvým použitím vyskúšať nanečisto a zistiť, či je na daný účel vhodný,“ dodáva.
Inovatívne ekologické materiály v obalovom priemysle
Príklady inovatívnych udržateľných obalov:
1. Papierová bublinková fólia: materiál budúcnosti pre každého zodpovedného obchodníka. Tieto bublinkové fólie obsahujú 70 g mikrónovej LDPE plastovej fólie + 72 g/m2 kraftového papiera. Vyznačujú sa odolnosťou voči nárazu a recyklovateľnosťou.
2. Papierová strečová fólia: obsahuje 45 g/m2 kraftového papiera – certifikované PEFC – symbolom pre ekologické hospodárenie a vďaka lepivej vnútornej strane je jednoduchá na aplikáciu. Je vyrobená zo 100 % kraftového papiera, čím je aj 100 % recyklovateľná a odolná voči pretrhnutiu. Roztiahnuteľná až o 30 %, vhodná ako alternatívne riešenie k plastovej strečovej fólii.
3. Papierová lepiaca páska: výborná priľnavosť s ekologickými vlastnosťami. Zloženie pásky je obnoviteľných zdrojov, kraftového papiera a potiahnutá prírodným kaučukovým lepidlom. Vďaka papierovému materiálu sa dá popísať a recyklovať spolu so škatuľou. Hrúbka 120 mikrónov.
4. Recyklované vrecká (z 80 % recyklované): Vodeodolné, nepriehľadné a ľahké – LDPE plast, vyrobený z 80 % recyklovaných materiálov.
5. Recyklovateľná strečová fólia: odolná proti prepichnutiu a roztrhnutiu, roztiahnuteľná až o 120 %. Vyrobená z LDPE z 50 % z recyklovaných materiálov. Ekologická zodpovednosť: plastová fólia obsahuje z 50 % recyklovaný materiál.
6. Recyklovateľná viazacia páska: vyrobená z 95 % recyklovateľného papiera a 5 % rastlinného lepidla. Mäkká a hladká: ľahko sa obalí okolo balíkov. Aplikácia ručne alebo pomocou páskovacieho stroja.