Logistika a skladovanie

Environmentálne aktivity cargo-partner

Environmentálne aktivity cargo-partner. Spoločnosti cargo-partner a Lufthansa Cargo v rámci hľadania zelenej cesty znižujúcej emisie vypravili prvú zásielku s využitím paliva SAF.

Lufthansa Cargo a logistická spoločnosť cargo-partner zorganizovali leteckú prepravu klimaticky neutrálnym spôsobom s využitím udržateľného leteckého paliva (SAF – Sustainable Aviation Fuel) a kompenzáciou emisií CO₂ generovaných pri obstaraní SAF. Zásielka vzlietla z viedenského letiska a nasledujúci deň pristála na letisku Dallas Fort Worth v Texase.

Letecká preprava zásielky bola zrealizovaná pre zákazníka z kozmetického priemyslu a mala objemovú hmotnosť 340 kg. Šetrnejšie palivo SAF, napríklad biokerozín, je možné vyrábať zo zvyškových a odpadových materiálov, ako je domový odpad, použité oleje alebo tuky. Používanie alternatívnych palív namiesto fosílnych a v kombinácii s ďalšími opatreniami pre kompenzáciu CO₂ môže umožniť 100 % klimaticky neutrálnu dopravu.

Environmentálne aktivity cargo-partner

Kroky k „bezpapierovej kancelárii“

Súčasťou komplexnej stratégie udržateľnosti cargo-partner je aj znižovanie spotreby papiera v kanceláriách po celom svete. Za posledných pár rokov spoločnosť digitalizovala a prepracovala množstvo obchodných procesov. Od operácií leteckej a námornej prepravy až po fakturáciu a colnú dokumentáciu. Aj v odvetví leteckej prepravy existuje značný potenciál na zníženie spotreby papiera prostredníctvom elektronických leteckých nákladných listov (eAWB). Každý rok prechádza na eAWB stále viac krajín. Podľa celosvetovej správy zverejnenej IATA dokázala spoločnosť cargo-partner počas 12 mesiacov znížiť spotrebu papiera v eAWB o 26 % pri zásielkach z Ázie a o 13 % pri zásielkach z Európy.

Znížiť spotrebu papiera možno napríklad aj digitalizáciou procesov colného odbavenia a fakturácie a prechodom na elektronické objednávky (eDO) a potvrdenia o doručení (ePOD). Maďarská pobočka cargo-partner od roku 2018 znížila spotrebu papiera o 80 % v námornej preprave a o 34 % v leteckej preprave. V Singapure cargo-partner za posledné tri roky znížil tlač papiera o 30 %. Zatiaľ čo vo Vietname bolo za rovnaké obdobie zaznamenané zníženie o 15 %. V Thajsku sa spotreba papiera za posledný rok znížila o 25 %.

Niektoré novšie pobočky sú bez papiera dokonca od prvého dňa. Napríklad austrálsku pobočku cargo-partner, založili v Melbourne v roku 2019, od začiatku pracuje s logistickým softvérom CargoWise. Funguje ako pilotný program pre následné zavedenie CargoWise v rámci globálnej organizácie. Austrálsky tím využíva digitálnu platformu pre celý manažment dopravy a komunikáciu. Čím sa eliminuje potreba tlačiť zložky, faktúry, predbežné upozornenia a podobne. S jedinou výnimkou pre dokumenty, ktoré sú zo zákona povinné v tlačenej forme.

Zdroj
transport.sk
Editor
VIBZdroj: cargo-partner

Prečítajte si aj

Back to top button