Logistika a skladovanie

City logistika sa v doručovaní a distribúcii posúva k ekopreprave

City logistika sa v doručovaní a distribúcii posúva k ekopreprave. Enviroriešenia už v mestskom doručovaní idú podstatne ďalej – ide o elektromobilitu, ekobalenie a opakované používanie obalov, efektívne trasovanie či bezpapierová dokumentácia…

Do miest sa sťahuje stále viac ľudí z vidieka i firiem. Vidia v tom väčšiu perspektívu pre rozvoj svojich aktivít. V mestách vznikajú Eko City Huby. Aj centrum Bratislavy sa rozrastá a zhusťuje a bude čoraz náročnejšie aj na doručovanie expresných zásielok a distribúciu tovarov biznis subjektom v zhustenom centre. Začiatkom roku 2023 predstavili nový mestský koncept logistiky v Bratislave, v hlavnom meste postavia city boxy. Na Slovnaftskej ulici v bratislavskom Ružinove, v blízkosti rafinérie a kanála Malého Dunaja, plánuje súkromný investor vybudovať Business Park.

City box je moderný koncept logistiky v rámci mesta. Obsahuje väčšinovú skladovú časť aj retailové a administratívne priestory, prevažne v dvojpodlaží. V Business Parku budú dve jestvujúce administratívne budovy a štyri nové skladové objekty tzv. city boxy umiestnené po obvode zastavateľného územia. Počíta sa s asanáciou viacerých objektov, prevažne skladov, ktoré sú v dezolátnom stave alebo v stave nevyhovujúcom súčasným nárokom klientov. Ďalej pôjde o zachytávanie dažďovej vody, stojany pre bicykle a elektrokolobežky vrátane nabíjacích staníc pre elektromobily. Logistika poslednej míle bude čoraz strategickejšou súčasťou city logistiky.

Business Park, Bratislava-Ružinov

Elektromobily, elektrobike, bez papierovania

Medzi kuriérmi sú už elektromobily bežne využívané, dokonca aj elektrobicykle. Je to súčasť ich stratégie zelenej logistiky doručovania. K najpožívanejším elektro vanom patria značky Voltia, ktorá najnovšie spolupracuje so skupinou Stellantis, e-Sprinter a E-Transit. Elektrické dodávky Mercedes eSprinter s úložným priestorom 11m3, a dojazdom 80 – 170 km využíva vo svojom autoparku pre mestskú distribúciu aj GLS Slovakia. V rámci stratégie Climate Protect aj GLS Slovakia doručuje ekologicky prostredníctvom elektro dodávok. Ich flotila má 41 eSprinterov a nasadené sú v Bratislave aj v krajských mestách po celom Slovensku.

„Naším zámerom je postupne zvyšovať podiel elektro vanov všade tam, kde to bude možné aj s ohľadom na ich reálny denný dojazd. Predpokladáme, že vývoj v tomto smere sa urýchli a postupne sa vyvinú technológie, ktoré výraznejšie zvýšia dojazd vozidiel na jedno nabitie, čím sa vytvorí priestor na ich masívnejšie využitie,“ myslí si Zoltán Nagy, Country Manager GLS Slovakia. Od apríla 2023 vystavuje GLS „Potvrdenie o zaplatení dobierky“ v elektronickej podobe a odosielajú ho príjemcovi balíka e-mailom, namiesto papierovej formy, vydanej kuriérom. Ušetria tak až 7 ton papiera ročne.

Bezodpadové balenie

Zrejme aj vás zaujalo, keď vám kuriér doručil balík, koľko odpadu po jeho rozbalení vzniká (kartónový papier, bublinkové fólie či polystyrénové granule). Novým trendom v balení v e-commerce v city logistike bude balenie do boxov, ktoré vrátite kuriérovi na ďalšie použite alebo bude balenie zálohované ako napr. palety alebo PETflaše. Balenie je stále vo väčšom hľadáčiku enviroaktivistov. Obalová lobby sa stáva nepopulárnou pre veľké množstvo odpadov z balenia a vratné obaly či ľahko recyklovateľné budú súčasťou zelenej logistiky.

Efektívne trasovanie

Ku komplexnej výbave autoparkov kuriérov s elektromobilmi patria nielen nabíjacie stanice či boxy, ale aj navigačné a monitorovacie zariadenia, ktoré pre vodiča po zadaní zoznamu zásielok vygenerujú optimálnu trasu až po upzornenie na dojazd a potrebu dobíjania s možnosťami výberu dobíjacích staníc podľa zadania dispečingu autoparku. Waze sa už naučil navigovať aj elektromobily. Nekompatibilné nabíjačky ignoruje. Podporované nabíjačky si v aplikácii môžu používatelia vybrať podobne ako diaľničné známky. Navigácia pridala samostatnú kategóriu bodov záujmu s nabíjacími stanicami.

Okrem toho si však majitelia elektroáut môžu v appke vybrať podporované konektory, aby ich Waze zbytočne nenavigoval na nepodporované nabíjačky. V mobilnej navigácii Waze pribudli nabíjačky ako samostatná POI kategória, Waze sa taktiež naučil rozlišovať medzi konektormi, ktoré sú na nich dostupné. Majitelia elektromobilov sa tak vyhnú situácii, kedy by ich navigácia mohla zaviesť na nekompatibilnú nabíjačku.

Nabíjacie stanice pre elektroautá môžu používatelia navigácie Waze nájsť prostredníctvom vyhľadávania alebo cez samostatnú kategóriu Nabíjanie. Každé z miest je veľmi podrobne popísané. K dispozícii je zoznam podporovaných konektorov, ich dostupný počet a maximálny nabíjací výkon. Vo Waze nechýbajú ani podrobnejšie informácie k navigácii na miesto či ohľadom spoplatnenia daného parkoviska. Užitočné to je napríklad v podzemných garážach. Google dodáva, že s manažovaním a prípadným dopĺňaním informácií pomáhajú členovia komunity.

Navigácie pre elektromobily

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB

Prečítajte si aj

Back to top button