Logistika a skladovanie

cargo-partner Slovensko získal HHLA Pure certifikát

cargo-partner Slovensko získal HHLA Pure certifikát. Medzinárodný poskytovateľ prepravných a info-logistických služieb sa v rámci svojej komplexnej stratégie udržateľnosti zapojil do iniciatívy spoločností Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) a METRANS využívať CO₂ neutrálny servis pri prepravách námorných kontajnerov na trasách z a do prístavov Hamburg, Bremerhaven a Koper.

HHLA Pure predstavuje klimaticky neutrálnu manipuláciu a prepravu s využitím hybridných alebo elektrických lokomotív, elektrifikácie prístavných kontajnerových terminálov vrátane manipulácie kontajnerov elektrickými žeriavmi. Všetky v súčasnosti nevyhnutné emisie CO₂ sú kompenzované prostredníctvom certifikovaných rozvojových projektov podľa najvyššieho medzinárodného štandardu (Gold).

cargo-partner súčasťou projektu od mája

Certifikát potvrdzujúci zapojenie do programu HHLA Pure pre cargo-partner Slovensko bol odovzdaný zástupcami spoločnosti METRANS 23. mája 2023. „Vďaka prepojeniu nášho logistického centra s kontajnerovým terminálom v Dunajskej Strede sme od spustenia prevádzky v roku 2012 využívali na prepravu kontajnerov elektrické vozíky spoločnosti METRANS, čím sme šetrili jednak čas a náklady našich klientov, ale použitie reach stackerov namiesto ťahačov malo aj jednoznačný ekologický efekt. Teraz, vďaka využitiu elektrických lokomotív namiesto dieselových, predstavuje úspora CO₂ na 1 TEU pri preprave z Hamburgu do Dunajskej Stredy až 126 kg, čo je ekvivalentom k 1000 km prejdených autom. Teší ma, že spoločne skutočne môžeme prispieť k ochrane klímy a minimalizovať našu uhlíkovú stopu,“ uviedol Tibor Majzún, Managing Director cargo-partner na Slovensku.

Tri roky úspešnej prevádzky

Pilotný projekt HHLA Pure odštartovala spoločnosť METRANS v roku 2019, do ostrej prevádzky ju zaradila o rok neskôr. V prvej fáze ponúkla smerovanie z / do Hamburgu, k nemu pridala nemecký Bremerhaven a slovinský Koper. V roku 2021 začala firma v Nemecku a Rakúsku využívať výhradne zelenú energiu. Čím došlo ku zníženiu emisií CO₂ o ďalších 60 %. Odvtedy bolo s nulovými emisiami prepravených viac než 900 000 TEU ročne. Dodnes tento servis ušetril 98 700 ton CO₂.

30 rokov na Slovensku

Spoločnosť cargo-partner bola založená v roku 1983 a na slovenský trh vstúpila o 10 rokov neskôr. Ako súkromný poskytovateľ celej škály info-logistických služieb ponúka cargo-partner komplexné portfólio leteckej, námornej a cestnej prepravy a skladových riešení. Slovenská pobočka sa špecializuje na prepravu a skladovanie nadrozmerného tovaru, poskytuje EMERGENCY servis pre zásielky, ktoré neznesú odklad, či na prepravu živých zvierat. V roku 2022 dosiahla skupina cargo-partner obrat 2,06 miliardy eur a v súčasnosti celosvetovo zamestnáva 4 000 ľudí.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button