Testy úžitkových vozidiel

Servisná dielňa Caddy

Servisná dielňa Caddy. Vyskúšali sme Volkswagen Caddy Cargo Maxi so silnejším turbodieslom 2.0 TDI a manuálnou prevodovkou, ktorý mal v nákladovom priestore dielenskú vstavbu od firmy Würth.

Nový model Caddy 5 predstavila značka Volkswagen Úžitkové vozidlá v statickej svetovej premiére vo februári 2020. V októbri nasledovala medzinárodná dynamická prezentácia a následne začali predajcovia prijímať predobjednávky. Oficiálne začal predaj v januári 2021.

Prečítajte si aj

Základ z Golfu

Volkswagen Caddy 5 stojí ako prvý model značky VW Úžitkové vozidlá na koncernovej platforme MQB, ktorú má napríklad aj model Golf. Nový VW Caddy Cargo vďaka tomu ponúka v porovnaní s predchodcom väčší nákladový priestor. Krátka verzia Caddy disponuje objemom 3,1 m3, nami testovaná verzia Caddy Cargo Maxi má pre náklad pripravených 3,7 m3. Do predĺženej verzie sa zmestia aj dve europalety, ktoré je možné nakladať nielen zadnými krídlovými dverami, vôbec po prvýkrát plechovými aj v oblasti okien, ale i zboku. Testovaný VW Caddy však nie je určený na prepravu nákladu, ktorý môže vážiť 509 až 714 kg, jeho poslaním je byť servisným, resp. montážnym vozidlom.

Vstavba od Würth

Z dôvodu plánovanej vstavby boli v rámci konfigurácie do zoznamu výbavy Caddy Cargo Maxi doplnené: zosilnený alternátor a batéria, plus príprava pre druhú batériu a rozhranie na pripojenie úpravcov. Samotná vstavba má tzv. podlažné riešenie s dvojitou podlahou a šiestimi zásuvkami s dĺžkou 1 200 mm. Štyri z nich sú prístupné zo zadných dverí, dve z bočných dverí. Na ľavej strane nákladového priestoru je pripevnený úložný regál s rozmermi 1 390 × 450 × 710 mm, obsahujúci zásuvku s plastovým kufrom, skladový regál s výložkou, vrchný rámcový nadstavec a držiak papierových utierok.

V druhej podlahe, na ktorej je položená gumová protišmyková rohož, nechýbajú upínacie oká na fixovanie nákladu. Bočné steny sú chránené sivým komôrkovým plastom s hrúbkou 4,8 mm. Celý nákladový priestor je osvetlený dvoma LED. Cena tejto zostavy bola v dobe konfigurácie vozidla 4 400 eur (bez DPH).
Značka Würth je známa svojou kvalitou dielenského spracovania. Napriek tomu sme boli milo prekvapení, že počas jazdy žiadny diel tejto „skladačky“ nerezonoval ani nedrnčal, nijako nerušil pri jazde.

Silnejší z dieslov

Model Caddy Cargo Maxi môže poháňať buď benzínový motor 1.5 TSI/84 kW, alebo niektorý z dvojice turbodieslov 2.0 TDI so 75 alebo 90 kW. My sme testovali ten silnejší, ktorý môže byť dokonca doplnený automatom či pohonom všetkých kolies. Vyskúšali sme klasiku s presným šesťstupňovým manuálom a pohonom predných kolies, ktorá má rozumný elán a dobrú spotrebu medzi 5 a 5,5 l/100 km.

Treba však podotknúť, že dielenská vstavba nebola vybavená náradím, ktoré prihodí ďalšie kilá navyše. Vďaka vstavbe ani pri jazde po meste zadná náprava Caddy nijako neodskakuje, čo je typická slabosť nenaložených úžitkových vozidiel, ktorých miera komfortu rastie s veľkosťou zaťaženia. V tomto smere (v porovnaní s predchodcom) je nová platforma naozaj citeľná – je komfortnejšia.

Praktický

Prináša ale aj ďaleko viac možností inštalácie komfortných a bezpečnostných jazdných systémov, ako je adaptívny tempomat, Travel Assist, asistent pre odbočovanie vľavo alebo Trailer Assist, uľahčujúci cúvanie s vlekom. Kabína Caddy je navrhnutá veľmi funkčne, v hornej časti prístrojovej dosky možno nájsť veľa odkladacích miest. Užitočnú stropnú priehradku, ktorá je vhodná napríklad na odkladanie väčších dokumentov, si ale musíte dokúpiť.

Servisná dielňa Caddy

VozidloVolkswagen Caddy Cargo Maxi
MotorR4/vznetový
Zdvihový objem valcov 1 968 cm3
Max. výkon 90 kW (122 k)/2 750 – 4 250 min–1
Max. krútiaci moment320 Nm/1 600 – 2 500 min–1
Maximálna rýchlosť 185 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h 10,9 s
PrevodovkaM6
Kombinovaná spotreba4,6/100 km
Komb. spotreba v teste5,3 l/100 km
Emisie CO2 122 g/km
Objem nákladového priestoru3,7 m3
Rozmery nákladového priestoru (d × š × v)2 150 × 1 614 (1 230) × 1 261 mm
Pohotovostná hmotnosť 1 511 kg
Celková hmotnosť 3 500 kg
Rozmery (d × š × v)4 954 × 1 855 × 1 859 mm
Rázvor 2 970 mm
Základná cena vozidlaod 25 620 eur bez DPH

Zdroj
tansport.sk
Editor
Back to top button