Testy úžitkových vozidiel

Nový bestseller: Fiat Ducato

Fiat Ducato je už niekoľko rokov po sebe najpredávanejšou veľkou dodávkou na Slovensku a líderskú pozíciu si drží aj v ďalších jedenástich krajinách Európy. Mnoho zákazníkov sa preto nevie dočkať jeho novej generácie.

Navonok sú zmeny iba minimálne. Najcharakteristickejším znakom je mriežka chladiča vo farbe titánu, na ktorú nadväzujú svetlomety. Nová predná maska pôsobí oproti tej predošlej o niečo dynamickejšie. Funkčnosť dizajnu modelu Ducato potvrdzuje aj fakt, že súčiniteľ odporu vzduchu (Cx) má pri verzii s vysokou strechou hodnotu iba 0,31.

Nový motor MultiJet 2

Kým doteraz boli do tohto modelu montované „dvojlitre“, nový MultiJet 2 má objem 2,3 litra. Aby spĺňal emisnú normu Euro 6D, využíva metódu selektívnej katalytickej redukcie (SCR) a technológiu turbodúchadla s variabilnou geometriou lopatiek. Najmenším v ponuke bude 120-koňový variant s krútiacim momentom 320 Nm pri 1 400 min-1. Ten si aj so záťažou dobre počínal v kopcoch v okolí Turína. Vzhľadom na svoje parametre nás pozitívne prekvapil, sila mu nechýba.

Vyšší výkon a krútiaci moment má aj 140-koňový variant (s krútiacim momentom 350 Nm). Tento môže byť okrem 6-stupňového manuálu vybavený aj rozumne pracujúcou 9-stupňovou automatickou prevodovkou s označením „9Speed“.

Pre náročnejšie aplikácie ponúkne Fiat Professional ešte dve silnejšie výkonové verzie. Obe majú okrem vyššieho výkonu aj upravený hriadeľ motora s väčšími ložiskami, špeciálnymi piestami a turbodúchadlom, aby motor zvládal najnáročnejšie podmienky a zachoval si dlhú životnosť.

MultiJet 2 s označením Power s výkonom 160 koní ponúkne krútiaci moment 380 Nm s manuálnou a 400 Nm s automatickou prevodovkou. Najsilnejším bude agregát s výkonom 180 koní, ktorý má krútiaci moment 400 Nm s manuálnou a 450 Nm s automatickou prevodovkou.

Pre Ducato bude navyše dostupný aj 3,0-litrový motor Natural Power s pohonom na CNG (140 koní / 350 Nm). Elektrická verzia príde na trh v roku 2020. Ponúkne dojazd 220 až 360 km (podľa NEDC), výkon 90 kW, krútiaci moment 280 Nm a užitočné zaťaženie až 1 950 kg.

Nová automatická prevodovka „9Speed“

Spomínaná novinka, automatická prevodovka, výrazne spríjemní jazdu, ako ste si všimli, dopomôže k vyššiemu krútiacemu momentu a podľa expertov z automobilky aj k nižšej spotrebe paliva. Jej prednosťou je aj jej nízka hmotnosť. Vďaka trom jazdným režimom – Normal, Eco a Power, dokáže lepšie prispôsobiť stratégiu radenia danej pracovnej úlohe a podmienkam. V štandardnom režime radí plynule a pri rozumných otáčkach. Kuriéri operujúci v meste s častými zastaveniami a rozbehmi ju podľa nás ocenia. K jazdnému komfortu prispieva aj presné a jemné hydraulické riadenie.

Ducato na každú úlohu

Ducato ponúkne tri výšky a až šesť dĺžok vozidla. Napriek tomu, že sa spolieha výhradne na pohon predných kolies, zadná náprava unesie náklad až do 2 500 kg. Zadné odpruženie má na výber až z 10 rôznych typov. Objem nákladového priestoru je podľa verzie od 8 do 17 m3.

Prečítajte si aj

Back to top button