Testy úžitkových vozidiel

Mercedes-Benz Sprinter – rýchle dvere pre kuriérov

Mercedes-Benz Sprinter – rýchle dvere pre kuriérov. Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI L RWD s novým inovatívnym systémom Speed Delivery Doors je určený balíkovým, kuriérnym a expresným službám.

Testované vozidlo bolo vybavené končiacim motorom 314 CDI a prevodovkou 7G-Tronic Plus. Avšak, v tomto článku sa nechceme zaoberať technikou testovacieho vozidla (preto tu chýbajú technické údaje), ale pozrieme sa na novinku, ktorú bude možné objednávať aj naďalej. Špecifikácia Speed Delivery Doors (špeciálne bočné dvere) v kombinácii s deliacou priečkou s posuvnými dverami a systémom regálových políc má čo najviac uľahčiť prácu kuriérom. Ďalej vám priblížime hlavné zmeny po nedávnej modernizácii Sprintera.

Speed Delivery Doors

Inovatívny systém bočných dverí Speed Delivery Doors dodáva Mercedes-Benz priamo z výroby. Ide o dvojité krídlové dvere na strane spolujazdca, ovládané automaticky senzorom, ktoré na prianie nahradia posuvné bočné dvere do nákladového priestoru. Svetelná závora rozpozná vodiča v momente, keď prestúpi zo svojho sedadla do nákladového priestoru. Dvere sa následne automaticky odomknú a otvoria. Ušetrí to čas a uľahčí prácu vodičovi, ktorý môže s balíkmi bez ďalších úkonov vystúpiť z vozidla. Napokon sa za ním automaticky i zatvoria.

V dôsledku toho už vodič nemusí odkladať zásielky na zem a opätovne ich zdvíhať ako pri konvenčných posuvných dverách. Na prianie si môžu zákazníci navyše objednať automatické zamykanie. Ďalšou výhodou je vyššia úroveň bezpečnosti, pretože dvere sú zvnútra priehľadné. Vodič vďaka tomu vidí pred vystupovaním na chodník. Tým sa znižuje riziko kolízie s okoloidúcimi, predovšetkým s cyklistami.

Mercedes-Benz Sprinter

V origináli sú dvere bez polepov

Mercedes-Benz Sprinter – rýchle dvere pre kuriérov

Bližšie k osobným vozidlám

Kuriéri sa okrem inovatívnych dverí môžu tešiť aj na komfort modernizovaného Sprintera. Podľa výrobcu poskytuje najnovší evolučný stupeň modelu Sprinter doposiaľ nevídanú úroveň jazdného komfortu zo sveta osobných vozidiel. Nielen na diaľniciach a cestách mimo mesta, prípadne v mestskej premávke, ale dokonca aj na nespevnených cestách ponúka Sprinter teraz mimoriadne pokojnú jazdu a súčasne aj viac bezpečnosti.

Priehľadné dvere ako významný prvok bezpečnosti pre kuriéra

Nový vznetový motor 2,0 litra

Štvorvalec OM 654, prevzatý z ponuky osobných vozidiel Mercedes-Benz, sa v porovnaní s predchádzajúcim agregátom vyznačuje vyššou úrovňou akustického a vibračného komfortu. Okrem vyššej hnacej sily ponúka aj pokojnejší beh s minimalizáciou rušivých hlukov, takže vo vnútri vozidla panuje príjemné ticho. Nové motory 315 CDI je možné objednávať v štyroch výkonových stupňoch s 84 kW/114 k, 110 kW/150 k, 125 kW/170 k a 140 kW/190 k.

Variabilný systém umožňuje sklápanie políc

Rýchlejšie radenie

Ďalšou posilou z aktuálnej ponuky osobných automobilov Mercedes-Benz je komfortná samočinná prevodovka 9G-Tronic. Tá je v modeli Sprinter spoľahlivým partnerom vznetového dvojlitrového motora. Moderná prevodovka nahrádza doterajšiu prevodovku 7G-Tronic Plus. Vďaka deviatim prevodovým stupňom so širším rozsahom prevodov a s vyslovene rýchlobežnou charakteristikou pri vyšších prevodových stupňoch udržuje v každej jazdnej situácii čo najnižšie otáčky motora, čím dochádza k ďalšiemu citeľnému zníženiu spotreby paliva i hladiny vibrácií a hluku.

Kuriér nachodí menej krokov okolo auta

Mercedes-Benz Sprinter

Nový pohon všetkých kolies

Vozidlá Sprinter s uzavretou skriňovou karosériou a ich podvozky pre rôzne nadstavby možno aj naďalej objednávať nielen s pohonom predných alebo zadných kolies, ale aj s pohonom všetkých kolies. V tomto prípade s úplne novým systémom, ktorého časti pochádzajú aj zo súčasných modulárnych platforiem divízie osobných vozidiel Mercedes-Benz Cars.

Na rozdiel od predchádzajúceho pripojiteľného systému, ktorý v režime 4×4 prenášal 35 percent krútiaceho momentu na prednú nápravu a 65 percent na zadnú nápravu, dokáže nový systém rozdeľovať hnaciu silu medzi prednú a zadnú nápravu úplne variabilne v závislosti od situácie a bez pričinenia vodiča. Nový Sprinter 4×4 sa štandardne dodáva v kombinácii s motorom OM 654 s výkonom 140 kW/190 k.

Mercedes-Benz Sprinter – rýchle dvere pre kuriérov

Zdroj
transport.sk
Editor
LK, foto: autor
Back to top button