Testy osobných vozidiel

FORD Tourneo Custom – viac variability a komfortu

FORD Tourneo Custom – viac variability a komfortu. Nový FORD Tourneo Custom urobil s druhou generáciou výrazný krok v dizajne, technologických inováciách a komforte. Stále síce ide o osobnú dodávku, no práve touto modernizáciou sa priblížil viac k väčším rodinám, a ľudom s aktívnym životným štýlom a cestovateľským entuziazmom.

Po nedávnom teste Ford Tourneo Courier sa nám do redakcie konečne dostal nový Ford Tourneo Custom a my sme ho s radosťou otestovali na cestách. Táto obľúbená dodávka si už dávno získala srdcia mnohých zákazníkov po celom svete vďaka svojej variabilite, komfortu a priestrannosti. Modernizovaná verzia druhej generácie prináša radu vylepšení, viac miesta, ale aj kompletne prepracovaný dizajn a variabilné možností usporiadania interiéru.

Prekonáva hranice dodávkových vozidiel

Nové Tourneo Custom v konfigurácii Titanium hneď na prvý pohľad zaujme moderným a odvážnym dizajnom prednej časti, ktorá je úplne nová a zdieľa dizajnové prvky s najnovšími osobnými autami Ford. Výrazná lichobežníková mriežka chladiča a ostré vystúpené oblúky blatníkov dodávajú dodávke dynamický a elegantný vzhľad. Celkový výborný dojem umocňujú úzke Full LED svetlomety s LED denným svietením, ktoré mu dodávajú moderný a dravejší charakter. Aj keď je škoda, že zadné svetlá majú len žiarovkové svietenie.

Funkčné nasávacie otvory po bokoch prednej masky okrem estetickej funkcie zlepšujú aj aerodynamiku a prispievajú k efektívnejšej jazde. Vďaka tomuto dizajnu sa posúva nad rámec bežných dodávkových vozidiel a stáva sa atraktívnou voľbou aj pre tých, ktorí hľadajú štýlové a moderné auto.

Dve dĺžky, jeden cieľ: Variabilita a komfort

Custom sa dodáva v dvoch dĺžkach: kratšej L1 v dĺžke 5050 mm a rázvorom 3100 mm a dlhšej, nami testovanej verzie L2, v dĺžke 5450 mm a rázvorom 3500 mm. Verzia L2 tak ponúka extra batožinový priestor za tretím radom sedadiel, ideálny pre rodiny s batožinou alebo pre firmy, ktoré potrebujú prepravovať objemnejší materiál. V porovnaní s predošlou generáciou prináša Tourneo výrazne lepší komfort jazdy vďaka nezávislému zaveseniu zadných kolies a odolnú oceľovú samonosnú karosériu. Vďaka výške pod 2 metre umožňuje parkovanie v bežných garážach.

Bočné posuvné dvere umožňujú pohodlné nastupovanie a vystupovanie aj v stiesnených priestoroch. Piate zadné dvere sa vyklápajú mechanicky nahor a uľahčujú nakladanie a vykladanie batožiny, ale môžu poslúžiť aj ako strecha pri kempovaní.

FORD Tourneo Custom - viac variability a komfortu
Mechanické bočné posuvné dvere umožňujú pohodlné nastupovanie a vystupovanie aj v stiesnených priestoroch

Kufor má v 8 alebo 9-miestnej konfigurácii objem 1345 litrov. Po vybratí sedadiel tretieho radu sa zväčší na 3202 litrov a po vybratí aj druhého radu sedadiel až na 5472 litrov, čím sa Tourneo stáva ideálnym partnerom pre prepravu objemného nákladu, ale aj skvelým spoločníkom pri cestovateľských tripoch alebo kempovaní. Dojazdová rezerva (len pre verziu L2) je umiestnená pod autom. Verzia L1 má plnohodnotnú rezervu.

FORD Tourneo Custom - viac variability a komfortu
Objem kufra môže mať až 5472 litrov

Hmotnosť dodávky je takmer 2,4 tony, celková nosnosť 910 kg a s brzdeným prívesom 2,4 tony môže dosahovať celkovú hmotnosť až 5,7 tony. V tomto prípade je už potrebné oprávnenie skupiny motorových vozidiel C, nakoľko hmotnosť prekračuje 3,5 tony. Preto treba na to myslieť.

Moderný, ergonomický a funkčný vnútorný priestorom

Pri nastupovaní do kabíny vám pomôžu vyvýšené osvetlené schodíky a madlá. Interiér nového Ford Tourneo Custom je navrhnutý s dôrazom na funkčnosť a komfort. Atraktívna a ergonomická palubná doska je vyrobená z kvalitných materiálov a prehľadne členená. Ponúka dostatok odkladacích priestorov na palubnej doske aj v stredovej konzole – nad prístrojovým štítom sa nachádza praktický odkladací priestor a v hornej časti pred spolujazdcom hlboká schránka. Potešia vstavané držiaky na poháre v bočných častiach palubnej dosky.

Vďaka veľkým predným bočným oknám bez delenia, oproti svojmu predchodcovi, sa zlepšil výhľad z auta. Tourneo Custom ponúka veľkorysý priestor až pre 9 pasažierov. Koľajnicový systém sedadiel umožňuje jednoduché posúvanie, otáčanie, sklápanie sedadiel aj jednou rukou, čím sa interiér dá ľahko prispôsobiť rôznym potrebám.

V druhom rade sa nachádzajú tri samostatné pohodlné sedadlá s úložným priestorom. V treťom rade sú tri sedadlá, z ktorých jedno je samostatné a druhé dvoj sedadlo s úložnými zásuvkami do 1kg. Vďaka variabilnému usporiadaniu sedadiel sa Tourneo Custom dá premeniť na konferenčný priestor pre 6 pasažierov.

FORD Tourneo Custom - viac variability a komfortu
Tri samostatné pohodlné sedadlá s úložným priestorom

Sedadlá s certifikátom AGR

Interiér Tourneo Custom je vybavený modernými technológiami a komfortným vybavením. Vodič a spolujazdec sa môžu tešiť z vyhrievaných sedadiel s certifikátom AGR pre zdravý chrbát so 4-smerovou bedrovou opierkou a elektrickým nastavením v 8 smeroch.

Systém SYNC 4 s 13″ farebným dotykovým displejom umožňuje ovládanie klimatizácie, ventilácie, vyhrievania sedadiel a volantu. Pod displejom sa nachádza mechanická lišta s ovládaním vyhrievania čelného skla, parkovania a jazdných módov. Konfigurovateľný 8″ digitálny prístrojový panel zobrazuje všetky potrebné informácie o jazde. Custom je vybavený aj bezdrôtovým Apple CarPlay a Android Auto, ktorý funguje bez káblovo.

Trojzónová automatická klimatizácia umožňuje samostatné nastavenie teploty pre vodiča, spolujazdca a pasažierov v zadnej časti. Doplnkové elektrické kúrenie zrýchľuje ohrev interiéru. V spodnej zadnej časti predných sedadiel a v bočných stĺpikoch sa nachádzajú USB C porty a integrované držiaky na mobily. V druhom a treťom rade sedadiel sa nachádzajú kotviace body ISOFIX pre detské sedačky. Zásuvka 230V/400W umožňuje nabíjanie elektronických zariadení počas jazdy. Multifunkčný volant s mechanickými tlačidlami umožňuje ovládanie rôznych funkcií vozidla bez nutnosti púšťať volant z rúk. Volič automatickej prevodovky sa presunul pod volant, čím sa uvoľnil priestor na poháre a bezdrôtové nabíjanie.

Bezpečnosť na vysokej úrovni

Ford je vybavený rozsiahlym zoznamom inteligentných asistenčných systémov riadenia, ktoré posúvajú bezpečnosť a komfort jazdy na novú úroveň. Medzi kľúčové bezpečnostné prvky patrí napr. systém udržiavania v strede jazdného pruhu, asistent zabrzdenia pri cúvaní do prekážky a asistent upozorní pri cúvaní na vozidlá prichádzajúce zboku, inteligentný adaptívny tempomat, asistent vyhýbacieho manévra, asistent navrátenia do jazdného pruhu, asistent protismeru či kontrola bdelosti vodiča sú len niektoré z množstva bezpečnostných prvkov, ktorými nový Tourneo Custom disponuje.

Vďaka tomuto rozsiahlemu balíčku bezpečnostných prvkov je ideálnym partnerom pre tých, ktorí hľadajú bezpečné a komfortné vozidlo pre dlhé cesty aj pre každodenné použitie.

Kultivovaný výkon a komfortná jazda

Nami testovaná verzia bola vybavená 2,0-litrovým vznetovým motorom EcoBlue s pohonom všetkých kolies AWD a 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Motor ponúka výkon 125 kW (170 k) a krútiaci moment 390 Nm, čím zaručuje plynulú a dynamickú jazdu. Jeho chod je kultivovaný a dobre odhlučnený, vďaka čomu je jazda príjemná aj na dlhých trasách. Na zrýchlenie z 0 na 100 km/h mu stačí 11,8 sekundy a maximálna rýchlosť je 200 km/h. Spotreba paliva sa pohybuje okolo 7,5 litra na 100 km pri diaľničnej rýchlosti 110 km/h, 9,5 litra pri 130-ke a okolo 10 litrov v meste. Celková priemerná spotreba počas testu bola príjemných 8,2 litra na 100 km.

Pohon AWD zabezpečuje optimálnu trakciu v rôznych podmienkach, od mokrého asfaltu až po nespevnené cesty. Vodič si môže vybrať z rôznych jazdných režimov: Normál, Eco, Sport, Klzký povrch, Ťahanie prívesu a Nespevnená cesta. Vďaka tomu si môžete prispôsobiť jazdný štýl aktuálnym podmienkam a mať tak vždy nad vozidlom plnú kontrolu. Podvozok je precízne vyladený a ponúka optimálnu rovnováhu medzi komfortom a stabilitou. Vďaka nezávislému zaveseniu kolies vzadu sa auto nenadskakuje pri nerovnostiach a jazda je plynulá aj na horšom povrchu. V zákrutách sa Tourneo Custom správa neutrálne a stabilne, aj pri dynamickej jazde.

Záverečné hodnotenie

Nový Ford Tourneo Custom je moderná, priestranná a komfortná osobná dodávka s bohatou výbavou, ktorá spĺňa náročné požiadavky rodín, firiem a cestovateľov. Vďaka svojej variabilite, komfortu a bezpečnosti sa stáva ideálnym partnerom pre každodenné použitie aj dlhé cesty.

Technické údaje

Názov:Ford Tourneo Custom Titanium V710 AWD
Motor:2.0 TDCi EcoBlue
Zdvihový objem:1 996 cm3
Max. výkon:125 kW (170 k)
Max. krútiaci moment:390 Nm
Max. rýchlosť:200 km/h
Zrýchlenie 0 – 100 km/h:11,8 s
Prevodovka:8-stupňová automatická
Kombinovaná spotreba:7,5 l/100 km
Kombinovaná spotreba v teste:8,2 l/100 km
Emisie CO2:227 g/km
Objem batožinového priestoru:1 345 / 3 202 / 5 472 l
Pohotovostná hmotnosť:2 388 kg 
Celková hmotnosť:3 300 – 5 700 kg
Rozmery d × š × v:5 450 (L2) x 2 275 x 1 978 mm
Rázvor:3 500 mm (L2)
Základná cena:od 49 990 EUR bez DPH
Cena testovaného vozidla:51 660 EUR bez DPH

Prečítajte si aj

Back to top button