Železničná doprava

SPŠ dopravná dostala od železníc vlakový simulátor

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) v Trnave dostali do užívania nový simulátor zabezpečovacích zariadení a železničnej premávky. Zariadenie v hodnote 130.000 eur poskytli škole Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

„Naši žiaci sa od pondelka môžu pripravovať na svoje budúce povolanie prostredníctvom simulátora, ktorý ich pripraví na nepredvídateľné situácie, čo môžu nastať pri riadení vlakovej dopravy. Doteraz túto možnosť nemali,“ uviedol Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktorý je zriaďovateľom školy.

Ocenil takúto formu spolupráce, ktorá môže ovplyvniť mladých ľudí pri rozhodovaní sa o ich budúcom povolaní. Simulátor je určený pre praktickú výučbu riadenia dopravy v stanici a stavania vlakových a posunových ciest. Tieto činnosti nie je v bežnej živej prevádzke možné so žiakmi nacvičovať prakticky.

SPŠD už dlhší čas disponuje školiacim strediskom trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën, ktoré slúži na výučbu žiakov a zároveň školí zamestnancov podniku na získanie certifikátu znalosti kresliacich programov. Škola má tiež medzinárodný certifikát špecialistu počítačových sietí a ponúka akreditované rekvalifikačné kurzy pre dospelých. Od roku 2018 je aj Centrom odborného vzdelávania pre dopravu, pošty a telekomunikácie.

Prečítajte si aj

Back to top button