Železničná doprava

Na tratiach v okolí Bratislavy a Košíc bude jazdiť 29 nových vlakov

Na železničné trate v okolí Bratislavy a Košíc pribudne v nasledujúcich dvoch rokoch 29 nových vlakov.

Minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) totiž schválil poskytnutie nenávratného finančného príspevku z eurofondov na tento projekt v hodnote takmer 170 miliónov eur. TASR o tom informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. V rámci projektu bude dodaných deväť elektrických poschodových vlakov, z toho päť bude premávať na tratiach v okolí Bratislavy a štyri v okolí Košíc.

Pribudne tiež 20 dieselových motorových jednotiek, ktoré budú rozdelené pre obe mestá na polovicu. Všetky vlaky budú dodané v priebehu rokov 2014 a 2015 a sú financované z Operačného programu (OP) Doprava. Minister Počiatek ešte pred deviatimi mesiacmi rozhodol nefinancovať v aktuálnom období eurofondov projekt Filiálka v Bratislave. Nezávislá štúdia ho podľa neho vyhodnotila ako ekonomicky neefektívny a investične náročný. „Európska únia by nám tento projekt nepreplatila a peniaze pre Slovensko by prepadli,“ konštatoval Počiatek.
      
Rezort dopravy tak podľa jeho slov pripravil menšie, no zato efektívne projekty pre Bratislavu a Košice. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu verejnej dopravy. „A tým k nej pritiahnuť viac cestujúcich z áut,“ opísal Počiatek. Tesne pred schválením sú pritom podľa rezortu dopravy aj ďalšie projekty týkajúce sa dodania trolejbusov a električiek. „Projekt električkovej trate do bratislavskej Petržalky by mal byť schválený na jeseň tohto roku,“ podotkol Kóňa.
 

Prečítajte si aj

Back to top button
Close
Close