Motorizmus

Úžitkové vozidlá Volkswagen boli v roku 2011 oceňované po celom svete

43 prvých cien od renomovaných odborných časopisov pre Amarok, T5, Caddy a Crafter.

Šestnásťkrát stál na najvyššom stupni Amarok, trinásťkrát T5, desaťkrát Caddy a štyrikrát Crafter: Modely Úžitkových vozidiel Volkswagen získali v roku 2011 od medzinárodných odborných časopisov spolu 43 prvých cien. Svoje hodnotenia pritom vydávali tri kategórie porôt: novinári odborných časopisov, čitatelia magazínov a sami používatelia, ako remeselníci alebo kuriéri, ktorí úplne presne vedia, čo je dôležité, pretože sú so svojimi vozidlami na cestách každý deň.„Tieto ocenenia ako od novinárov, tak aj od odborníkov sú pre nás mimoriadne dôležité,“ zdôrazňuje Harald Schomburg, člen predstavenstva značky Volkswagen Úžitkové vozidlá pre odbyt a marketing. „Ukazujú nám čistú pravdu, pretože naše vozidlá sa musia v priamom porovnaní so svojimi konkurentmi postaviť rozdielnym hodnoteniam odborných porôt.“ A rovnako rozmanité ako ocenenia a poroty sú aj kritériá, podľa ktorých sa hodnotí: V Austrálii napríklad získal prednedávnom Amarok cenu „4×4 UTE of the Year Award“. UTE je austrálsky výraz pre zvláštny druh ľahkého nákladného automobilu (pick-up). Takisto zvláštne boli aj kritériá, podľa ktorých austrálska porota vyberala víťaza: Okrem „Value“, „Doing the job“ a „Built tough“ bola pre rozhodnutie poroty rozhodujúca „Bush ability“. V Austrálii musí byť pick-up spôsobilý nielen ako terénne vozidlo, ale najmä ako vozidlo pre vnútrozemie.

V Nemecku dostal Amarok prvýkrát najžiadanejšiu trofej poľovníckeho odvetvia, „Zlatého diviaka“ (Goldener Keiler). Časopis „Jäger“ udeľuje odvetvového Oskara na základe hlasovania približne 6.000 čitateľov, ktorí ako poľovníci z povolania a členovia krajinských poľovníckych zväzov úplne presne vedia, čo musí pick-up v lese dokázať. Spolu 16 medzinárodných prvých cien získal Amarok v r. 2011 ako objav na poli
pick-upov. Zoznam siaha od „Best Buy“ brazílskeho časopisu „Quatro Rodas“ cez „Auto roka s pohonom 4×4“ časopisu „Auto Bild Allrad“ až po „Zlatý klaksón“ ruského časopisu „Klaksón“. Či ako „Vozidlo pre kuriérske, expresné a poštové služby roka“ v Nemecku, ako „Best Light Commercial Vehicle“ v Turecku od renomovaného časopisu „Otohaber“, 1 ako „Najlepšie rodinné auto“ časopisu „AutoStraßenverkehr“, alebo v Rusku ako „Najlepší skriňový automobil“:

Typový rad T5 so svojimi variantmi Transporter, Caravelle a Multivan bol v roku 2011 spolu 13x vždy o krok napred. Aj tu bolo často dôležité hodnotenie odborníkov: Pri voľbe modelu Volkswagen Caravelle za „Taxi roka 2011“ si odborná porota zložená zo skúsených vodičov taxi čo najpresnejšie posvietila na 23 vozidiel rôznych výrobcov v hessenskom meste Fulda. Pritom sa v konečnej známke neprejavili iba dojmy z testovacej jazdy a hodnotenie funkčnosti, ale zohľadnené bolo aj hodnotenie imidžu a hospodárnosti. Na Slovensku zaznamenal Volkswagen Transporter mimoriadny úspech pri voľbe „Firemné auto roka 2011“, ktorú vyhlasuje magazín Fleet. Obľúbený Transporter sa umiestnil na prvom mieste v kategórii „Stredné LCV do 3,5 tony“.

Aj Caddy si zapísal desať víťazstiev a bol úspešný v Maďarsku, Českej republike, Veľkej Británii, Nemecku i na Slovensku. Jeho obľuba u profesionálnych používateľov úžitkových vozidiel v Nemecku je nezlomná, v roku 2011 bol Caddy zvolený po ôsmykrát za sebou najlepším úžitkovým vozidlom. So 64,9 % hlasov získal Caddy pri hlasovaní čitateľov odborných časopisov „lastauto omnibus“, „trans aktuell“ a „Fernfahrer“, ktoré sa organizuje každoročne s podporou znaleckej organizácie DEKRA, toľko hlasov ako žiadne iné vozidlo. Čitatelia slovenského magazínu Transport zvolili Volkswagen Caddy za “Top Light Van Slovakia 2011“ ale úspech zaznamenal aj vo voľbe kuriérov, kde získal hlavnú cenu vo „Veľkom kuriérskom teste“.

V neposlednom rade: Crafter. Po základnom prepracovaní typového radu v roku 2011 dokázal predsa len získať štyri víťazstvá, medzi nimi práve veľmi žiadanú „Utilitaire de l’annee 2012“ uznávaného automobilového časopisu „L’Argus“ z Francúzska. Okrem toho: značka Volkswagen Úžitkové vozidlá bola jediným výrobcom, ktorý dokázal vo Veľkej Británii získať v troch kategóriách britského časopisu „What Van?“ ceny na rok 2012. Amarok bol zvolený „pick-upom roka“, Caddy 4Motion sa teraz môže nazývať „4×4 Van of the Year“ a Transporter Sportline získal „Editors Choice“, bol teda prvou voľbou redaktorov časopisu „What Van?“.
„Rozsah rôznych hodnotení a kritérií, v ktorých naše modely obstáli ako víťazi, ukazuje, že pre každého zákazníka máme v ponuke presne ten správny model. Sme na to hrdí a využívame to, aby sme s našou celosvetovou organizáciou dosiahli vynikajúce podiely na trhu,“ zdôrazňuje Schomburg.

Prečítajte si aj

Back to top button