Motorizmus

Nový model VW môže dostať obchodnú bilanciu SR do plusu

Výroba nového modelu automobilky Volkswagen (VW) v Bratislave výrazne prispeje k posilneniu exportnej výkonnosti Slovenska. Povedal pre TASR ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Kárász. „Po skončení krízy by mohla prispieť k tomu, aby sa slovenská obchodná bilancia dostala do čiernych čísel“, dodal.

Zvýšenie výroby bratislavského závodu VW na 400.000 automobilov ročne bude zároveň významným príspevkom k tvorbe hrubého fixného kapitálu, ako jednej zo zložiek hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa rozhodnutie centrály VW je potvrdením, že SR už nie je zaujímavá pre investorov len vďaka zaujímavému pomeru ceny pracovnej sily a jej kvalifikácie. "Rozhodujúcim faktorom je kombinácia plnoprávneho člena eurozóny uprostred volatilného stredoeurópskeho regiónu", zdôraznil pre TASR Vaňo. Kárász zároveň očakáva, že rozšírenie výroby VW prinesie zároveň vytvorenie nových pracovných miest u výrobcov komponentov na Slovensku. Nemecký koncern VW dnes informoval, že bude nové malé rodinné auto s projektovým názvom Up! vyrábať v Bratislave. Výška investície dosiahne 308 miliónov eur (9,28 miliardy Sk). Dnešné rozhodnutie, ktoré automobilka zverejnila vo Wolfsburgu, sa v podstate očakávalo. Bratislava, kde koncern produkuje Volkswagen Touareg, Audi Q7, Škodu Octavia a Porsche Cayenne, bola už dlhšie považovaná za favorita. Výroba nového modelu zaistí asi 1500 nových pracovných miest. Automobilka v súčasnosti na Slovensku zamestnáva približne 7800 ľudí.
Prvé vozidlá tohto nového modelového radu by sa mali dostať na trh začiatkom roka 2011. Potom budú k dispozícii varianty pre značky koncernu Volkswagen, Seat a Škoda v trojdverovom aj päťdverovom prevedení. Volkswagen chce svojím novým malým rodinným autom získať podiel v segmente, v ktorom je koncern zatiaľ slabo zastúpený. Vozidlá novej "New Small Family" budú úsporné a ekologické. Automobilka si od nových modelov sľubuje výrazný rastový impulz, ktorý by okrem iného mal prispieť aj k tomu, že sa Volkswagen stane najväčším výrobcom áut na svete. Prvá štúdia úsporného mestského vozidla mala premiéru v rámci 62. Medzinárodnej automobilovej výstavy vo Frankfurte nad Mohanom v roku 2007. Ďalšia verzia s inteligentným konceptom vnútorného priestoru nasledovala už o niekoľko týždňov na Tokyo Motor Show 2007. Znamená to, že s prípravou samotnej výroby budúceho radu New Small Family sa začne už 20 mesiacov od predstavenia prvej štúdie.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button