Motorizmus

Nový Chevrolet Cruze vyniká vzrušujúcim dizajnom

Prvé fotografie modelu Chevrolet Cruze, úplne nového sedanu od Chevroletu, ktorý svoju svetovú premiéru absolvuje na októbrovom autosalóne v Paríži, prezrádzajú, že model vyniká dynamickým štvordverovým dizajnom kupé, ktorý potvrdzuje, že vzrušujúce tvary a cena sa navzájom nevylučujú.

Model Cruze, ktorý sa v Európe začne predávať od marca budúceho roka, sa prezentuje kombináciou dramatického stvárnenia tradičného dizajnu sedanu a nového poňatia modelov Chevrolet, ktorý sa stáva významným prvkom všetkých produktov s logom zlatého motýlika.
Vďaka oblej streche, ktorá prechádza z ostro nakloneného predného skla k zadnej časti karosérie vozidla, vyzerá tento kompaktný sedan ako kupé.
Širší a dlhší ako väčšina konkurencie, model Cruze vyniká účelne navrhnutými rozmermi a kolesami, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane efektívne navrhnutej karosérie. Vhodne skonštruovaná a usporiadaná karoséria v kombinácii so zdržanlivým využitím vonkajších doplnkových prvkov karosérie pridávajú vozidlu na jeho vysokej kvalite a jednoliatom dizajne.
Dynamický profil modelu Cruzeru ladí s odvážnym dizajnom prednej časti vozidla, kde vynikajú veľké kryty predných reflektorov, ktoré sa ako šípy vysúvajú smerom k nárazníkom a kapote. Medzi ďalšie výrazné črty modelu patrí oblá zadná časť, dvojitá predná mriežka a dizajn s výraznými kolesami. V interiéri nájdeme motív "dvojitého kokpitu", ktorý bol prvý raz využitý v kultových športových vozidlách Corvette.
"Pri dizajne modelu Cruze sme chceli byť odvážni a nenapredovať malými krokmi," uviedol hlavný dizajnér Taewan Kim. "Chceli sme sa pohnúť veľkým krokom vpred a jednoznačne sa prezentovať v oblasti dizajnu produktov Chevrolet na celom svete."
Návštevníci parížskeho autosalónu sa budú môcť presvedčiť, ako sa progresívny dizajn Chevroletu odrazil aj v kvalite interiéru modelu Cruze. Zrnitý povrch, jemné materiály a matný povrch zabezpečia kvalitu interiéru, ktorý odráža jasný a harmonický vzhľad exteriéru.
Pri uvedení v Európe bude Cruze k dispozícii so 16-ventilovým benzínovým motorom vo verziách s objemami 1,6 litra (výkon 112 konských síl/82 kW) a 1,8 litra (140 koní/103 kW) so systémom časovania VVT vo fázach nasávania a vyfukovania, čo dodá autu vyšší výkon a zároveň úsporu paliva a menej emisií. Nový dvojlitrový turbo dieselový motor s výkonom 150 koní/110 kW a krútiacim momentom 320 Nm zabezpečí vyšší výkon pri ešte nižšej spotrebe paliva. Prevodovky, ktoré nájdeme v novom modeli, zahŕňajú päťrýchlostnú manuálnu a úplne novú automatickú prevodovku ako aj od Chevroletu vôbec prvý raz šesťrýchlostnú prevodovku.
Vzhľadom na zvýšenú predajnosť v Európe o 23 percent za prvý polrok 2008 je Chevrolet najrýchlejšie sa rozvíjajúcou značkou "hlavného prúdu" v rámci spoločnosti General Motors Europe. Príchod modelu Cruze predznamenáva nový výrobný program spoločnosti, ktorý by mal podľa očakávaní priniesť spoločnosti ešte výraznejšie úspechy.
"Sme hrdí, že Európa uvádza tento globálny produkt," uviedol výkonný riaditeľ Chevrolet Europe Waynne Brannon. "Chevrolet vždy znamenal výraznú hodnotu a model Cruze je v tomto smere jednotkou. Svojím kvalitným dizajnom, materiálmi a výnimočným štýlom to len potvrdzuje. Úprava a vypracovanie stanovujú nové štandardy pre tento segment v Európe a vo svete."
Model Cruze je výsledkom vývoja, ktorý skombinoval odborné znalosti spoločnosti GM Europe a je prvým v novej rodine kompaktných produktov s prvotriednou kvalitou. Jeho kvalitu potvrdia aj očakávané vysoké hodnotenia vo všetkých crash testoch.
Chevrolet Cruze bude v Európe k dispozícii od marca 2009. Neskôr bude vzhľadom na špecifické regionálne požiadavky na motorizácie uvedený aj v ostatných častiach sveta.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button