Motorizmus

Kia Sportage

Pôvodom juhokórejské SUV u nás zdomácnelo. Je to zásluhou výrobného závodu tejto značky v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Kombinácia s naftovým motorom je to, čo hľadajú priatelia tohto segmentu vozidiel.

Kompaktné športovo-úžitkové vozidlá sa stále tešia veľkému záujmu. Dôvodom je ich lepšia priechodnosť aj mimo bežných ciest a vyššia pozícia za volantom. Tá dáva majiteľovi pocit väčšej slobody a nadhľadu. Tieto vlastnosti ponúka aj Kia Sportage.
 
Zvonku klasika
 
Sportage je štylisticky kombináciou naznačenej hranatejšej karosérie a oblín najmä okolo blatníkov. Je vlastne akýmsi klasikom, ktorý sa presadzuje skôr solídnym, ako extravagantným výzorom. Samozrejme, tábory sa môžu v tomto prípade rozdeliť. Jedni môžu túžiť po väčšej moderne, druhí si zas do nenápadného vzhľadu radšej implantujú solídnosť, ktorú toto vozidlo nesporne ponúka. Výzor sa v prípade modelu Sportage menil po facelifte veľmi mierne. Nový štýl dostali nárazníky a teraz sú nalakované vo farbe karosérie.
 
Posilnené vnútro
 
Interiér vozidla sa prezentuje veľmi dobrým dielenským spracovaním. Názory na výber materiálov sa taktiež prikláňajú k pozitívnemu hodnoteniu. Pôsobia opticky dobre a vhodne je zvolená aj kombinácia tmavších odtieňov. Stredová konzola nesie imitáciu lesklého hliníka, ovládače a prepínače autorádia a klimatizácie sú v dosahu pravej ruky vodiča. Na prístrojovom paneli dominuje dobre čitateľný rýchlomer. Vľavo je otáčkomer a vpravo teplomer chladiacej kvapaliny a palivomer. Pod volantom možno obsluhovať páčku ovládajúcu elektroniku tempomatu. Tu treba použiť trochu intuície, alebo väčšie klopenie zraku do daného priestoru. Vyššiu jazdnú bezpečnosť poskytuje ESP s možnosťou vypnutia. Vodič aj spolujazdec si pochvália ponuku priestoru, obdobne sa vyjadria aj spolucestujúci vzadu. Na batožinu však veľa miesta nezostáva. V základnom usporiadaní je k dispozícii 332 litrov. Ak máte kufor plný a potrebujete doň vložiť bez rizika ďalší predmet, dá sa tak urobiť po otvorení sklenej časti piatych dverí. Po sklopení zadného sedadla je k dispozícii 1411 litrov.
 
Dvojliter na naftu
 
Maximálny výkon naftovej pohonnej jednotky je 103 kW. V kombinácii so šesťstupňovou, dobre odstupňovanou manuálnou prevodovkou, poskytuje vozidlu solídne jazdné vlastnosti. Motor sa vyznačuje dobrou pružnosťou, do svojej role sa dobre zapája aj pripájateľný pohon všetkých kolies. Podvozok je dobre naladený na bežné aj rozbitejšie cesty. Solídnu dávku komfortu poskytuje nielen na dlhších trasách, ale aj vtedy, ak sa majiteľ vydá mimo spevnených ciest. Pri razantnom prejazde zákrut sa karoséria výraznejšie nakláňa. Pri ekonomickejšom jazdení sa dá dostať pod hranicu 8 litrov na 100 kilometrov, čo je solídna hodnota. Kia si verí aj v prípade automobilu Sportage. Aj ten dostal nadpriemerne dlhú záruku, ktorá je určite lákadlom pre potenciálnych kupcov. Na druhej strane treba povedať, že vozidlo vystrojené solídnymi charakterovými vlastnosťami má nárok bodovať u konzervatívnejších zákazníkov.

Prečítajte si aj

Back to top button