Motorizmus

Johnson Controls vybavuje vnútorný priestor triedy GLK pre Mercedes-Benz

Ako už u mnohých bežných modelov firmy Mercedes-Benz sa Johnson Controls, jeden z globálnych lídrov v oblasti vnútorného vybavenia automobilov a elektroniky, ako aj batérií, podieľa aj na vybavovaní vnútorného priestoru novej triedy GLK. Inovatívne materiály a metódy pritom zabezpečujú funkčnosť a dojem vysokej kvality.

K objemu dodávky spoločnosti Johnson Controls patria prístrojové panely, strop spolu so slnečnými clonami a držadlami, ako aj štruktúra operadiel na zadných sedadlách. Trieda GLK ako najnovší model v ponuke terénnych vozidiel firmy Mercedes-Benz je pokračovaním tradície, práve tak dlhoročnej ako spolupráca medzi firmou Mercedes-Benz a Johnson Controls v oblasti dizajnu vnútorného priestoru. "Skombinovaním vyzrelých technológií a inovatívnych, funkčných materiálov sa nám podarilo opäť zvýšiť optický i haptický dojem vysokej kvality," konštatuje Matthias Berg, Vice President a General Manager Daimler Customer Business Unit spoločnosti Johnson Controls. Jedno- alebo dvojfarebný povrch prístrojového panela je tak napríklad prvýkrát vyrobený z termoplastického polyoelefínu (TPO) druhej generácie.
Tkanivo zaručuje bezpečnosť  Popri optických a hmatových kvalitách sa vývojové práce zameriavali predovšetkým na vysokú funkčnosť dielov. Na zaistenie bezpečnej integrácie airbagu spolujazdca sa preto do nosiča prístrojového panelu, vyrobeného pomocou techniky vstrekovania, čiastočne integruje polyesterové tkanivo. V kombinácii s laserom oslabenými miestami žiadaného zlomu dovoľuje takýto postup voľné nafúknutie airbagu spolujazdca bez toho, aby pri otvorení neviditeľného krytu airbagu došlo k tvorbe úlomkov. Rýchle otvorenie kolenného airbagu, a teda optimalizáciu reakcie v prípade nárazu, zabezpečuje zavarená zvlášť mäkká termoplastická elastomérová vložka. Pri výrobe stropu používa Johnson Controls vysoko automatizovaný postup, ktorý už v prípade triedy C Mercedesu zaručoval reprodukovateľnosť kvality. "Vďaka vysokému stupňu automatizácie sa nám podarilo spojiť rozličné výrobné línie prístrojových panelov s vysokou flexibilnosťou a prispieť ku konkurencieschopnosti miesta výroby, ktorým je Nemecko," komentuje Matthias Berg naštartovanie najnovšej sériovej produkcie. Fotografie sú dostupné v digitálnej forme na stránke www.johnsoncontrols.sk.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button