Motorizmus

Japonské automobilky oznamujú straty, Nissan prvú za ostatných 10 rokov

Tretia najväčšia japonská automobilka Nissan oznámila prvú ročnú stratu za ostatné desaťročie, verí však, že situácia sa v priebehu roka zlepší.

"Začíname registrovať prvé náznaky zlepšenia prístupu k bankovým úverom, ďalej vplyv vládnych ekonomických balíčkov, ako aj postupný návrat spotrebiteľskej dôvery," povedal výkonný riaditeľ Nissanu Carlos Ghosn, ktorý však upozornil, že budúcnosť je stále neistá. "Kríza pokračuje a trh stále trpí veľkými výkyvmi," povedal Ghosn novinárom v tokijskej centrále Nissanu pri prezentácii výsledkov spoločnosti za práve ukončený finančný rok. Automobilka dosiahla vo finančnom roku 2008/2009, ktorý sa skončil 31. marca, čistú stratu 233,7 miliardy jenov (1,76 miliardy eur), čo je prvá čistá strata za ostatných 10 rokov, čo Ghosn prevzal vedenie automobilky po vytvorení aliancie Nissanu s francúzskym Renaultom a vytiahol japonskú firmu z hroziaceho bankrotu. Za 4. štvrťrok finančného roka 2008/2009 dosiahla strata Nissanu medziročne 276,89 miliardy jenov. Prevádzkový riaditeľ Nissanu Tošijuki Šiga uviedol tri hlavné dôvody straty – finančnú krízu a problémy s úvermi, hospodársku krízu spojenú s poklesom dopytu po autách a silný jen, ktorý komplikuje vývoz. Vyššia strata za 4. štvrťrok finančného roka než za celý rok je spôsobená tým, že situácia sa výrazne zhoršila až na jeseň 2008 a do 4. štvrťroka zaznamenával Nissan štvrťročne ešte stále zisk.
Aj v terajšom finančnom roku 2009/2010 očakáva Nissan stratu, no omnoho nižšiu, približne na úrovni 170 miliárd jenov. Na porovnanie, vo finančnom roku 2007/2008 dosiahla firma zisk 482,3 miliardy jenov. Nissan nie je jedinou japonskou automobilkou, ktorá má pre pokračujúcu finančnú a hospodársku krízu problémy. Mazda dnes tiež zverejnila stratu za predchádzajúci finančný rok (totožný s Nissanom), ktorá dosiahla hodnotu 71,5 miliardy jenov a Toyota pred pár dňami oznámila, že strata za finančný rok 2008/09 dosiahla až 436,9 miliardy jenov. Vysoká hodnota je výsledkom najmä veľkosti automobilky, ktorá sa v minulom období prudko rozrástla a prepracovala sa na prvé miesto vo svete. Navyše, Toyota na rozdiel od Nissanu očakáva v tomto finančnom roku ešte vyššiu stratu. Jediným svetlým bodom sú výsledky automobilky Honda, ktorá ako jediná sa udržala v čiernych číslach. Firma oznámila, že za finančný rok 2008/09 zaznamenala zisk 137 miliárd jenov.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button