Motorizmus

EK je prirpavená pomôcť pri vývoji ekologickejších automobilov

Európska komisia (EK) je aj napriek ekonomickej kríze pripravená podporiť automobilový priemysel pri vývoji áut, ktoré budú produkovať menej emisií. Uviedol to dnes predseda komisie José Manuel Barroso. Pripomenul však, že akákoľvek pomoc musí byť v súlade s európskymi pravidlami o štátnych dotáciách.
      

Európske automobilky požiadali úniu o finančnú pomoc vo výške 40 miliárd eur (1,2 bilióna Sk) na vývoj tzv. zelených áut, ktoré budú spĺňať nové, prísnejšie normy. Tie nariaďujú znížiť do roku 2012 obsah oxidu uhličitého vo výfukových plynoch o 18 %, čiže na 130 gramov na kilometer.
Podľa asociácie európskych výrobcov áut (ACEA) súčasná ekonomická kríza a s tým súvisiace zníženie dopytu a následne aj zisku, automobilkám finančne náročný vývoj ekologickejších vozidiel sťažujú. ACEA tiež argumentuje, že suma 40 miliónov eur pokryje náklady len na dva roky výskumu a vývoja. Preto by asociácia chcela otvoriť diskusiu na tému, ako by únia mohla automobilkám pomôcť pri vývoji ekologických vozidiel.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button