Motorizmus

Dcérska spoločnosť MAN v Bánovciach prepúšťala pracovníkov

Svetová finančná kríza, ktorá zatiaľ najviac postihuje automobilový priemysel, sa iba mierne dotkla spoločnosti LKW komponenten, s. r. o., Bánovce nad Bebravou, stopercentnej dcérskej spoločnosti nemeckého strojárskeho holdingu MAN. Potvrdil to technický vedúci bánoveckej spoločnosti Erich Wimmer. 
 

V minulých dňoch museli prepustiť 11 výrobných pracovníkov. Zapríčinila to o 10 % nižšia výroba kamiónov v nemeckom meste Steyer, kam dodávajú komponenty. Podobný výrobný závod vo Viedni však vyrába v nezmenšenom objeme. Či prepustia aj ďalších ľudí, nie je ešte rozhodnuté. Bude záležať na tom, ako sa bude ďalej vyvíjať trh, konštatoval Wimmer. Uviedol, že spolupracujú s tamojším úradom práce a hľadajú východisko, ako zabezpečiť prepusteným pracovníkom nejaké dočasné zamestnanie, aby ich v prípade potreby mohli znovu prijať do práce. Vedúci spoločnosti je totiž optimista a predpokladá, že sa situácia v Bánovciach i celom holdingu zlepší. Určite k tomu prispeje aj nová lakovňa, ktorú už začali budovať a budú ju využívať na konečnú úpravu vyrábaných dielcov.
MAN zriadila svoju dcérsku spoločnosť na výrobu automobilových komponentov v Bánovciach nad Bebravou v roku 2005 v priestoroch bývalého strojárskeho podniku Tatra. Do obnovy dielní a strojového vybavenia investoval holding približne 10 miliónov eur (301,26 milióna Sk). Využili tak potenciál skúsených strojárov, ktorí stratili zamestnanie po rozpade tohto štátneho podniku. Už v roku 2006 dosiahli pri zamestnávaní iba 4 pracovníkov obrat 3,6 milióna eur (108,45 milióna Sk), vlani pri 100 zamestnancoch to už bolo 20 miliónov eur (602,52 milióna Sk). V tomto roku sa zvýšil počet pracovníkov na 300, vyrábajú 3700 rozličných dielcov a obrat predpokladajú na úrovni 30 miliónov eur (903,78 milióna Sk). Práve tento prudký nárast výroby je predpokladom, že ani v budúcich rokoch sa rozvoj spoločnosti nezastaví, vyslovil presvedčenie Wimmer.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button