Letecká doprava

Osobná letecká doprava vo svete v septembri prvýkrát klesla

Letecká preprava cestujúcich vo svete zaznamenala v septembri pokles, prvýkrát za ostatných päť rokov. Informovala o tom dnes Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA). Príčinou je súčasná svetová finančná kríza, ktorá obmedzuje lety do turistických destinácií, ako aj obchodné lety zástupcov firiem.  

Prečítajte si aj

Svetová letecká doprava klesla v septembri medziročne o 2,9 % a nákladná doprava až o 7,7 %. Pokles v rámci osobnej dopravy je tak prvý od roku 2003, keď v Ázii prepukol Ťažký akútny respiračný syndróm (SARS).
"Ak bude tento trend pokračovať, straty v tomto roku budú ešte vyššie, než sme pôvodne predpokladali," informoval výkonný riaditeľ IATA Giovanni Bisignani. IATA zatiaľ predpokladá, že straty leteckej dopravy dosiahnu v tomto roku 5,2 miliardy USD (124,03 miliardy Sk).
Letecké spoločnosti po celom svete obmedzujú lety a znižujú počty zamestnancov, aby vykompenzovali klesajúci dopyt. Spočiatku im problémy robili vysoké ceny ropy, teraz, keď tieto prudko klesajú, ich poškodzuje zasa kríza finančného priemyslu, s ktorou ide rýchle oslabovanie svetovej ekonomiky. To zasa obmedzuje využívanie leteckej dopravy dovolenkármi, ale najmä firmami. Lety v rámci biznis triedy majú na príjmoch leteckých spoločností najväčší podiel.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button