Letecká doprava

Nasledujúca zima zostrí konkurenčný boj medzi aerolíniami

EasyJet, druhá najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť, predpokladá, že nasledujúca zima zostrí konkurenčný boj na trhu. Uviedol to predseda správnej rady britskej spoločnosti EasyJet Andy Harrison. Poukázal na to, že metlou, ktorou sa bude upratovať na trhu, bude vysoká cena leteckého benzínu. "Bohatí budú bohatnúť a slabí sa stratia".
 

Aj keď sa rast počtu cestujúci spomalí, EasyJet si podľa Harrisona svoju pozíciu bude posilňovať. Avšak jeho tržby zrejme v zimnom období klesnú.
"Kto má silné rezervy, prežije. Letecké spoločnosti bez dostatočnej hotovosti skončia," povedal Harrison. Zdôraznil, že EasyJet jej má dosť, pričom nie je závislá od aktuálneho stavu bankovej krízy. Aj keby cena ropy klesla, hodnota dolára vzrastie. Avšak dopyt môže ovplyvniť aj pokles záujmu o surovinu a produkty z nej v dôsledku oslabovania konjunktúry. 
Nízkonákladové letecké spoločnosti však zo sťažených podmienok na trhu môžu mať úžitok. Obchodníci totiž čoraz menej lietajú klasickými aerolíniami.
Vyplýva to aj z údajov EasyJet v Nemecku. V uplynulom hospodárskom roku, ktorý sa skončil v septembri, prepravil z berlínskeho letiska Schönefeld 3,5 milióna cestujúcich, čo bolo o 17 % viac než v hospodárskom roku 2006/2007.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button