Letecká doprava

Na piešťanské letisko sa chodí aj za hudbou a rýchlymi autami

Piešťanské letisko sa okrem služieb pre cestujúcu verejnosť a cargo lety stáva stále obľúbenejším miestom na usporadúvanie podujatí s veľkou návštevnosťou. Už niekoľko rokov sa tu koná letný hudobný festival Hodokvas. Organizátori oceňujú polohu i rozlohu letiska, na ktorom môžu postaviť niekoľko hudobných pódií.

 Letisko pritom nie je v obytnej zóne, takže podujatie hlukom výrazne neobmedzuje obyvateľov mesta a má zároveň vybudovanú potrebnú infraštruktúru. Tieto výhody prilákali aj organizátorov Truck Country, kde sa zišli milovníci veľkých áut i Carat Tuning Party, na ktorú zamierili zase obdivovatelia hlučných vozidiel. Zatiaľ najvýznamnejším podujatím piešťanského letiska sú Národné letecké dni – Dni národnej hrdosti. Pripravuje ich ako hlavný organizátor Trnavský samosprávny kraj spolu s rezortom obrany a ďalšími organizátormi. Návštevnosť prvých dvoch ročníkov sa vyšplhala nad 20.000 ľudí v každom z dvoch dní konania. V areáli letiska sa nachádza aj Vojenské historické múzeum Piešťany ako súčasť Vojenského historického ústavu v Bratislave. V ňom sa nachádzajú rôzne typy vojenských motorových vozidiel a lietadiel. Hlavná časť expozície je zameraná na výzbroj československej armády v rokoch 1945-1992, no je tu aj replika lietadla, na ktorom sa vydal na svoj posledný let M.R. Štefánik.
Letisko v Piešťanoch vzniklo ako vojenské letisko v roku 1924. Svoju významnú úlohu zohralo najmä v čase 2. svetovej vojny a národnooslobodzovacích bojov. Kúpele Piešťany mali po vzniku vojenského letiska enormný záujem využiť ho aj na civilné účely a spojiť kúpele so svetom. Overovacie lety pre civilnú dopravu v Piešťanoch realizovali ČSA už v roku 1933, v roku 1934 bola zavedená skúšobná letecká doprava Piešťany–Bratislava. Pravidelnú leteckú dopravu osôb a pošty otvorili ČSA 1. júna 1935 na linke Piešťany – Vajnory – Viedeň. Objem pravidelnej osobnej prepravy narastal, v 70. rokoch to bolo až sedem letov denne. Po roku 1989 postupne klesla frekvencia letov cez piešťanské letisko na jeden denne. Posledný pravidelný let do Prahy bol v roku 1991.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button