Letecká doprava

Americké Continental Airlines pôjdu pred súd za pád Concordu

Americké aerolínie Continental Airlines a dvaja ich zamestnanci sa budú zodpovedať pred súdom za haváriu lietadla Concorde spoločnosti Air France z júla 2000. Katastrofa, pri ktorej na palube a na zemi zahynulo spolu 113 ľudí, bola zároveň začiatkom konca éry zatiaľ jediného nadzvukového dopravného lietadla na svete.
 

Podľa vyšetrovateľov katastrofu spôsobila titánová doštička, ktorá odpadla z lietadla DC-10 spoločnosti Continental a prerazila pneumatiku Concordu štartujúceho za DC-10 z rovnakej odletovej dráhy na letisku Charlesa de Gaullea v Paríži. Kusy roztrhnutej pneumatiky potom vo vysokej rýchlosti prerazili palivovú nádrž a následný požiar viedol k havárii.
Ako informovala prokurátorka Marie-Therese de Givryová z Pontoise, americká spoločnosť, jej šéf údržby a zamestnanec, ktorý namontoval do lietadla nevhodnú titánovú doštičku, čelia obvineniam z nedbalosti pri údržbe strojov.
Podľa firmy Continental, ktorá by mohla dostať pokutu za nedbalosť odhadom za 375.000 eur (11,37 milióna Sk), sú obvinenia "nespravodlivé".
"Pokuta nie je príliš vysoká, ale kauza určite neprispeje dobrej reputácii firmy," povedala právnička Marie Albertiniová zo spoločnosti Reed Smith. Omnoho vyššie by však boli kompenzácie, ktoré by musela firma platiť pozostalým po 109 ľuďoch na palube a štyroch obetiach na zemi. Najhoršia situácia nastane, ak by pozostalí dostali kauzu na americké súdy a podali by hromadnú žalobu. V takom prípade by škody pre firmu boli mnohomiliónové.
Continental však vinu odmieta. "Obvinenia sú nehorázne a jednoznačne nespravodlivé," povedal hovorca firmy Nick Britton. "Continental sú ďalej presvedčené, že v žiadnom prípade ani firma, ani jej zamestnanci nezavinili tragédiu Concordu a budeme sa proti tomu tvrdo brániť," dodal.
Pred súd však pôjdu aj traja Francúzi, a to bývalý predstaviteľ francúzskeho leteckého úradu a dvaja bývalí zamestnanci programu Concorde, ktorí zasa podľa francúzskej prokuratúry nedostatočne vyhodnotili problémy na samotnom lietadle Concorde.

Zdroj: TASR

Prečítajte si aj

Back to top button