Cestná doprava

Výstavbu R1 nezabrzdil ani decembrový mráz a sneh

Advertisement

Výstavba rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou pokračuje podľa schváleného plánu zimných opatrení, tvrdí hovorkyňa spoločnosti Granvia Construction Lenka Kubejová.

V decembri výrazne ovplyvnili výstavbu najmä snehové zrážky a dlhodobé teploty pod bodom mrazu, firma však tempo výstavby udržala. Pokračovala výstavba cestnej kanalizácie a stavebnej časti informačného systému, zima výrazne zredukovala len zemné práce na celej trase rýchlostnej komunikácie. „Na mostných objektoch pokračujú kompletné práce od pilotáže po realizáciu nosných konštrukcií a príslušenstva bez akýchkoľvek zásadných problémov,“ uviedla Kubejová. Celkovo bolo na všetkých úsekoch dokončených 309 a rozpracovaných 367 objektov.

Výstavba 51,6 kilometra dlhej trasy R1 je rozdelená na štyri úseky. Do konca minulého roka bolo na úseku Nitra, západ – Selenec dokončených 91 stavebných objektov a rozpracovaných ďalších 126 objektov. Na druhom úseku Selenec – Beladice bolo stavebne dokončených 32 objektov a rozpracovaných ďalších 53 objektov. Na treťom úseku Beladice – Tekovské Nemce bolo dokončených 37 stavebných objektov a rozpracovaných ďalších 68 objektov. „Na tomto úseku sa aj napriek počasiu pokladali ďalšie vrstvy asfaltu, čo umožnilo otvoriť pre dopravu v smere Nitra – Zvolen nový cestný pás a ukončiť tak obchádzku cez Hronský Beňadik,“ uviedla Kubejová. Na štvrtom úseku Banská Bystrica – severný obchvat bolo do konca minulého roka stavebne dokončených 149 a rozpracovaných ďalších 120 objektov.

Rýchlostná cesta spájajúca Nitru a Banskú Bystricu bude odovzdaná do užívania do konca tohto roka. Obchvat Banskej Bystrice by mal byť hotový o rok neskôr. Hlavné stavebné práce na výstavbe rýchlostnej cesty R1 rozbehla Granvia Construction v auguste 2009 po finančnom uzatvorení koncesnej zmluvy. Za 30-ročnú údržbu cesty R1 by mal platiť štát koncesionárovi 125,32 milióna eur ročne. Štát začne realizovať tieto platby v septembri 2011.
 

Advertisement

Prečítajte si aj

Back to top button