Cestná doprava

Via Carpatia cez Slovensko spojí Pobaltie s gréckym Solúnom

Slovensko sa oficiálne pripojilo k novej Lancutskej deklarácii, ktorej cieľom je vybudovanie najkratšej cesty zo severu Európy na juh.

Budú sa na nej podieľať Litva, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.

Ako informoval Ľubomír Tuchscher, riaditeľ odboru ministerstva dopravy SR pre vzťahy s verejnosťou, na stretnutí zástupcov ministerstiev dopravy siedmich krajín v poľskom Lancute dokument za SR v piatok (22.10.) podpísal podpredseda vlády a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ.
Cesta označovaná ako Via Carpatia má viesť od litovského prístavného mesta Klaipeda cez Kaunas, poľské mestá Bialystok, Lublin a Rzeszów, cez Košice a maďarské mestá Miškovec a Debrecín, naprieč Rumunskom cez Oradeu (Veľký Varadín), Lugoj, Calafat a Konstancu, cez bulharskú metropolu Sofia a mesto Svilengrad a končiť by sa mala v gréckom Solúne.

„Slovensko je nielen súčasťou cesty Via Carpatia, ale zároveň je v jej strede. V horizonte dvoch rokov bude skompletizovaná jedna tretina zo slovenských 120 kilometrov Via Carpatie na báze diaľničných a rýchlostných ciest,“ uviedol slovenský minister dopravy.
Ján Figeľ využil príležitosť lancutského stretnutia na bilaterálne rozhovory so svojím poľským partnerom Cezarym Grabarczykom na tému vzájomnej spolupráce pri rozvoji budovania európskych cestných koridorov.

„Naša hranica s Poľskom je najdlhšia spomedzi všetkých susedov, ale zároveň málo priepustná. Potreba vzájomnej spolupráce si zaslúži viac investícií do rozvoja cestného a vlakového spojenia,“ dodal slovenský minister dopravy.
Slovensko plánuje spojenie s Poľskom na diaľniciach a rýchlostných cestách na Kysuciach (Skalité – Zwardoň) a na východe Slovenska (Vyšný Komárnik – Barwinek), ale zároveň aj na cestách prvej triedy (Mníšek nad Popradom a Lisá Poľana).

Pôvodnú Lancutskú deklaráciu v roku 2006 podpísali ministri dopravy štyroch krajín – Litva, Poľsko, Maďarsko a Slovensko, pričom názov projektu bol Via Baltica. Na území SR je súčasťou tejto cesty úsek diaľnice D1 medzi Prešovom a Košicami, ktorý je v plnom profile v prevádzke.
Ministerstvo dopravy SR odhadlo dokončenie celého koridoru na území Slovenska po roku 2014. V súčasnosti je rýchlostná cesta z Košíc na Milhosť vo výstavbe a medzi Prešovom a Duklou je pokročilá príprava rýchlostnej cesty R4.

Prečítajte si aj

Back to top button