Cestná doprava

TRNAVA: Kraj sa stará o 1593 kilometrov ciest 2. a 3. triedy

Trnavský samosprávny kraj (TTSK)vyčlenil v rozpočte na údržbu svojich ciest počas nadchádzajúcej zimy 2008/2009 spolu 30 miliónov Sk (995.817 eur). K tejto sume môže pripočítať ďalších 5 miliónov Sk (165.969 eur), ktoré ušetrila Správa a údržba ciest(SÚC)TTSK počas uplynulej zimy vďaka priaznivému počasiu. Usporené peniaze cestári využili, ako informoval riaditeľ SÚC Miroslav Benka, na zlepšenie technického vybavenia ciest 2. a 3. triedy a časť  pohltili aj platby za pohonné látky.
      

Na prípravu zimnej údržby, pozostávajúcej z prípravy strojov, dopravného značenia a skládok posypového materiálu, sa zatiaľ podľa Benkových informácií minulo 6 miliónov Sk (199.163 eur). Zvyšok použijú cestári na samotnú údržbu komunikácií, pričom pripravený objem financií by mal vystačiť na priemerný priebeh zimy. V súčasnosti má SÚC k dispozícii vo svojich strediskách na pluhovanie a posyp ciest spolu 55 kusov univerzálnych posýpačov, z toho je 13 kusov v oblasti Senica, 25 kusov v oblasti Trnavy a 17 kusov v oblasti Dunajská Streda. SÚC bude mať  na skládkach  posypového materiálu k dispozícii 3000 ton chloridu sodného a 15.000 ton kameniva.
 V TTSK je 537 km ciest 2. a 1056 km ciest 3. triedy, ktoré spravuje SÚC, na objednávku Slovenskej správy ciest udržiava aj viac ako 250 km ciest 1. triedy. SÚC má aj na túto zimu pripravené poradie dôležitosti pri zimnej údržbe komunikácií. V regióne Trnavy sú na popredných miestach ťahy Trnava-elektráreň Bohunice, 29 km cesty Trnava-Trstín smerom na Českú republiku, 48 km úsek Cífer-Piešťany, 13 km na trase z hranice okresov Galanta-Senec do Šoporne a ďalšie. V regióne Senice majú prednosť pred ostatnými úseky od hraníc s Českou republikou do Kútov, smerom na Trnavu, cesta Skalica-Holíč a obchvat Skalice. V dunajskostredskom regióne je to cesta Veľký Meder-hranica s Maďarskom, príjazd na vodné dielo Gabčíkovo či prejazd Dunajskou Stredou.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button