Cestná doprava

Stavebné stroje by sa mohli objaviť na obchvate Bratislavy v 1. polroku

Stavebné stroje by sa mohli objaviť na prvých úsekoch pripravovaného bratislavského obchvatu už v prvom polroku 2016. Taký je odhad ministerstva dopravy pod vedením Jána Počiatka.

Obchvat sa síce môže začať stavať až po podpise zmluvy a finančnom uzatvorení, určité prípravné práce ale môžu podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu prebiehať aj pred finančným uzatvorením.
 
Aktuálne pritom ministerstvo posudzuje záväzné ponuky, ktoré na výstavbu obchvatu dostalo od štyroch konzorcií firiem. Najnižšiu cenu za projekt ponúka združenie firiem vedené spoločnosťou Cintra, ktoré by vedelo obchvat postaviť pri ročnej splátke štátu počas tridsaťročnej prevádzky cesty vo výške 56,72 milióna eur a vybudovalo by obchvat za 4,25 roka.
 
V poradí druhú najnižšiu cenu predložilo v súťaži konzorcium firiem vedené spoločnosťou Vinci, ktoré by obchvat postavilo pri požadovanej ročnej splátke vo výške 69,01 milióna eur a obchvat by stavalo 3,5 roka. 
 
Tretiu najlacnejšiu ponuku dalo združenie firiem pod vedením spoločnosti Hochtief, ktoré by požadovalo od štátu ročnú splátku vo výške 76,78 milióna eur a dĺžku výstavby stanovilo na 4 roky. Konzorcium vedené firmou Strabag navrhlo v súťaži ročnú splátku na úrovni 91,04 milióna eur a cestu by stavalo 4,75 roka.
 
Ročná splátka sa mala pritom podľa odhadu štúdie realizovateľnosti pohybovať v rozmedzí od 135 miliónov eur až po 151 miliónov eur.
 
Po posúdení a výbere najvhodnejšie ponuky má o nej prebehnúť odborná diskusia s verejnosťou a rozhodovať o nej má aj vláda. Následne sa podpíše zmluva a prebehne finančné uzatvorenie projektu.
 
Čo sa týka podpisu zmluvy, podľa ministra Počiatka má súčasná vláda mandát na takéto rozhodnutie až do volieb. „Nie je dôvod na to, aby sme špekulovali nad tým, či máme alebo nemáme právo to podpísať. Samozrejme, mandát máme až do volieb, ale nebudeme tlačiť nič cez bod zlomu,“ uviedol v decembri šéf rezortu dopravy. Obchvat Bratislavy má tvoriť časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.

Prečítajte si aj

Back to top button