Cestná doprava

Rheinmetall dokončil dodávku vozidiel GTK Boxer pre Bundeswehr

Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).

Zmluva na druhú sériu dodávky, ktorá bola uzatvorená v decembri 2015, zahŕňa 131 vozidiel GTK Boxer v hodnote 478 miliónov eur. Ide o verziu A2, do ktorej boli zapracované všetky skúsenosti nadobudnuté počas úspešnej misie v Afganistane.

Hoci pandémia v niektorých prípadoch výrazne ovplyvňuje čas dodávok, zmluvné termíny boli v tomto prípade dodržané vďaka konštruktívnej, pragmatickej a dôveryhodnej spolupráci medzi priemyslom a zákazníkom.

Obe materské spoločnosti ARTEC GmbH dodali Bundeswehru celkovo 405 vozidiel Boxer. Medzi nimi bolo 72 vozidiel Boxer v ambulantnom variante, 65 veliteľských vozidiel a 256 vozidiel pre pechotu.

Bojová modernizácia, ktorú Bundeswehr zadal v roku 2017, predpokladá, že všetky vozidlá Boxer, vrátane tých z prvej série, budú upravené na konštrukčný štandard A2.

Vo februári 2021 si úrad (BAAINBw) objednal modernizáciu druhej série veliteľských vozidiel Boxer na štandard A2. Vozidlový park pozostáva celkovo z 65 týchto veliteľských vozidiel, ktoré budú od roku 2024 k dispozícii v najvyššom štandarde.

Spoločnosť ARTEC GmbH vznikla v roku 1999 a je spoločným podnikom medzi Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG a Rheinmetallom. Jej úlohou je koordinovať sériovú výrobu a slúži ako kontaktné miesto pre všetky exportné záležitosti týkajúce sa vozidiel Boxer.

Zdroj
TS
Back to top button