Cestná doprava

Podľa Vážneho výstavba diaľnic cez PPP projekty môže vytvoriť 32.000 pracovných miest

Advertisement

Výstavba diaľnic prostredníctvom projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) by mohla podľa ministra dopravy SR Ľubomíra Vážneho vytvoriť 32.000 nových pracovných miest.

"Vláda má o PPP projekty aj naďalej záujem," konštatoval šéf rezortu dopravy na margo medializovaných informácií o nezáujme vlády SR pokračovať ďalej v realizácii PPP projektov. "Sú to nezmysly," zhodnotil a dodal, že výstavba diaľnic a nadradenej cestnej infraštruktúry by mohla byť v čase globálnej hospodárskej krízy liekom na zamestnanosť. "V prípade, že by vyšli všetky tri balíky a ten najväčší rozmach by bol v roku 2011 až 2012, mohlo by vzniknúť 7800 pracovných príležitostí ročne," informoval Vážny s tým, že ide o priamu zamestnanosť. "Stavebníctvo má pomerne veľký multiplikačný efekt, čiže vzniknúť by malo minimálne 24.000 ďalších nepriamych pracovných miest," poznamenal. "V najväčšom rozmachu by to mohlo byť až 32.000 nových pracovných miest," vysvetlil Vážny na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu. Podľa neho aj naďalej platí, že úsekmi bez tunelov budú spojené Bratislava a Košice v roku 2010. "Tunelové úseky majú predpokladané ukončenie v rokoch 2012 a 2013," konštatoval minister a doplnil, že v kontexte finančnej krízy je ťažšie naplniť tento prísľub. Prostredníctvom PPP projektov by sa mala na Slovensku financovať výstavba približne 150 kilometrov nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry a náklady by mali predstavovať 4,17 miliardy eur (125,7 miliardy Sk).
Vláda SR rozdelila úseky do troch balíkov. Tzv. prvý balík zahŕňa úseky diaľnice D1 Dubná Skala – Turany, Turany – Hubová, Hubová – Ivachnová, Jánovce – Jablonov a úsek Fričovce – Svinia. Druhý balík úsekov realizovaných formou projektov PPP predstavuje úseky rýchlostnej cesty R1 Nitra – Selenec, Selenec – Beladice, Beladice – Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice. V treťom balíku je obsiahnutý úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka – Višňové, Višňové – Dubná Skala a privádzač Lietavská Lúčka – Žilina.

zdroj: TASR, foto: www.spravy.pravda.sk

Advertisement

Prečítajte si aj

Back to top button