Cestná doprava

Na nákladoch na 4 úseky D1 sa podľa I.Mikloša ušetrilo 700 miliónov eur

Stavebné náklady na vybudovanie štyroch úsekov diaľnice D1 sú v súčasnosti nižšie približne o 700 miliónov eur, než s akými počítala bývalá vláda Roberta Fica (Smer-SD), keď sa cesta mala stavať cez takzvané Projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Uviedol to minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. „Na štyroch úsekoch diaľnice D1 pri Levoči, Martine a Prešove, ktoré boli zazmluvnené za bývalej vlády, a my sme ich zrušili a znovu sa vytendrovali transparentným spôsobom, bol rozdiel v stavebných nákladoch 700 miliónov eur,“ vyčíslil Mikloš. 

      
Ficova vláda chcela podľa jeho slov za tieto úseky zaplatiť na stavebných nákladoch sumu 1,13 miliardy eur. „Za našej vlády sa vytendrovali za 439 miliónov eur,“ dodal Mikloš. Predstavuje to tak podľa neho 2,5-násobné predraženie. „Predstavitelia tejto vlády stavajú diaľnice, ale jazykom,“ reagoval na Miklošove slová jeho oponent v diskusii Peter Kažimír (Smer-SD). Jediný diaľničný projekt, ktorý bol podľa jeho slov dokončený, aj to s mesačným oneskorením, je práve projekt, ktorý súčasná vláda toľkokrát preklínala. 

      
Ide o rýchlostnú cestu R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, ktorá bola vodičom odovzdaná 28. októbra a stavala sa práve cez PPP projekt, ktorý bol zazmluvnený za vlády Roberta Fica. „Nehovoria už o tom, že v cene, o ktorej sa hovorí, je zarátaná aj údržba cesty,“ obhajoval diaľnicu Kažimír.

      
Strana Smer–SD aj v súčasnosti otvorene hovorí o tom, že v budúcnosti plánuje rozbehnúť výstavbu diaľnic opäť práve cez PPP projekty. „Pozrite sa na podmienky štátneho rozpočtu v budúcich rokoch. Máte pocit, že z neho budeme môcť financovať diaľničné stavby,“ pýtal sa Kažimír. Bude to podľa neho absolútne obmedzené. Dodal, že samotné PPP projekty nikdy nevylúčil ani minister dopravy Ján Figeľ.
 

Prečítajte si aj

Back to top button