Cestná doprava

J. Figeľ: Ľavý profil D1 Jabloňov – Studenec bude lacnejší o 10 %

Výstavba ľavého profilu diaľnice D1 Jabloňov – Studenec bude stáť o 10 % menej, ako to pôvodne dohodlo bývalé vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti na čele s Igorom Chomom (Smer-SD).

Vyhlásil to šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) počas pravidelnej Hodiny otázok v parlamente. Aktuálna cena by tak mala predstavovať 34 miliónov eur. Pôvodná dohodnutá suma bola v objeme 38 miliónov eur a Choma ju dohodol prostredníctvom verejného obstarávania bez zverejnenia. Bývalý šéf NDS tak však urobil až po parlamentných júnových voľbách. “Ako dobre počujete, pán Choma dohodol s konzorciom, kde bol aj Doprastav, túto stavbu už po parlamentných voľbách,“ odkázal exministrovi Ľubomírovi Vážnemu, ktorý sa ho pýtal na spôsob obstarania tejto stavby. Ako dodal, rezort mohol súťaž zrušiť, avšak pre potrebu tejto cesty sa rozhodol rokovať o cene.

Vážny označil takéto vysvetlenie za účelové. Dôvodom je fakt, že koalícia v programovom vyhlásení vlády zaviazala obstarávať elektronicky, namiesto toho však využila verejné obstarávanie bez zverejnenia. „Znamená to, že ste ozaj klamali voličov aj koaličných partnerov. Skutočnosť je taká, že túto stavbu ste obstarali tým najnetransparentnejším spôsobom,“ dodal poslanec a exminister dopravy.
Minister Figeľ na výhrady svojho predchodcu reagoval iba tvrdením, že by sa mal porozprávať a problematiku si vydiskutovať s jeho poslaneckým kolegom a bývalým šéfom NDS Chomom. „Spejeme jedine k tomu, aby ste porozprával s pánom Chomom,“ uzavrel.

Šéf rezortu dopravy počas Hodiny otázok bol pod ostrou paľbou svojich opozičných kolegov. Až 19 z 32 položených otázok totiž adresovali práve jemu. Našťastie, vyše polovica z nich bola totožná.
Poslanec Stanislav Kubánek (Smer-SD) Figeľovi v 13 takmer zhodných otázkach vyčítal, že na ministerskej stoličke zabudol na východ Slovenska. „Ja som sa tešil, že konečne máme východniara, ktorý bude mať záujem budovať diaľnice aj na východ. Ale žiaľ, opak je pravdou,“ konštatoval poslanec.

„Pán Kubánek, a čo prvý úsek hneď v auguste? Viete, kde sú Košice? Teraz keď mi kolega Ľubomír Vážny vyčítal, že som podpísal zmluvu k diaľnici pod Studencom. Viete kde je Studenec? Na Spiši. A viete kde je Spiš? Ďalej súťaž vyhlásená pred dvoma týždňami na dva úseky pri Levoči. Do ktorého kraja patrí Levoča, pán kolega? Čiže keď chcete, radšej pomôžte, ale poctivo a pravdivo,“ reagoval minister. Odmietol tak útok opozičného poslanca.
 

Prečítajte si aj

Back to top button