Cestná doprava

Dobré percentá

Divízia Mitsubishi Fuso, ktorá pôsobí pod zastrešením Mercedes-Benz Slovakia, s.r.o., zaznamenáva veľmi dobré výsledky na našom trhu. Ing. Roman Vrabec, vedúci divízie Mitsubishi Fuso, nám poskytol rozhovor o výsledkoch a plánoch.
 
Je čas bilancovania minuloročných výsledkov, ako sa presadzovala divízia Mitsubishi Fuso?
Výsledky a predaje Mitsubishi Fuso, čo sa týka modelového radu Canter, boli nad očakávanie dobré. Za celý minulý rok sme sa dostali so 175 novo zaregistrovanými vozidlami na druhé miesto s podielom 18,21 percenta. Tento podiel sa vzťahuje na šasi na domontáž nadstavieb. Čo sa týka celkovej kategórie od 3,5 do 7,5 tony, vrátane furgonov, tam sme dosiahli podiel na trhu 5,72 percenta. Treba povedať, že v kategórii N2 A sme sa dostali v predaji na prvé miesto. V tomto smere máme podiel na trhu viac ako 38 percent.
 
Ak máme hovoriť o budúcnosti, aké máte plány na tento rok?
Tohto roku chceme dosiahnuť odbyt 200 až 220 vozidiel s tým, že vstup objednávok koncom minulého a na začiatku tohto roka tento náš optimizmus podporuje v plnej miere.
 
Pripravujete na tento rok nejaké novinky, či zaujímavosti?
Zaujímavosťou sú najmä aplikácie, ako sú montážne plošiny pre energetické závody v rôznych krajoch. Okrem toho sú to špeciálne aplikácie s hydraulickými rukami, sklápacími nadstavbami alebo pevnými valníkovými nadstavbami bez plachty. Toto sú najhorúcejšie novinky aj v tej súvislosti, že stavebná priemysel stále veľmi dobre funguje a dopyt po našich vozidlách aj v tejto priemyselnej činnosti stále rastie.
 
Spomínali ste energetické a stavebné firmy, akých významných zákazníkov ešte máte?
Naša široká skupina zákazníkov pochádza z rôznych oblastí, či sú to výrobcovia plastových okien, mäsiari, kamenári, prepravcovia potravín. V podstate každý drobný živnostník, ktorý niečo potrebuje preváža, má takýto transportný problém a naše vozidlá sú „ušité“ na roznášku po Slovensku, alebo na roznášku ako takú. V každej dedine a meste máme teda desiatky potenciálnych odberateľov.
 
Mali ste nejakú špeciálnu požiadavku od zákazníka?
Takýchto požiadaviek je viac, v poslednom čase sa nám dostali na stôl objednávky na vozidlá ADR na prepravu nebezpečných a horľavých materiálov triedy II a III. Okrem toho je to aj variant 7,5-tonového vozidla vo funkcii ťahača návesov. To znamená, že treba vykonať dodatočnú montáž vzduchového pruženia, aby sa dal náves na dopravu ľahkých ale objemných tovarov zapnúť a zase odopnúť.
 
Čo v najbližšom čase pripravujete, chystáte sa aj na nejaké výstavné podujatia?
Od 15. marca sa rozbieha akcia s pracovným názvom Canter Navigator. V rámci nej ku každému nákladnému vozidlu Mitsubishi Fuso Canter v celej výrobnej palete dáme zákazníkovi bezplatne navigáciu Mio 520 Full+. Toto zariadenie má tú výhodu, že zmapovanie Slovenska je podchytené až na 98 percent. Veľmi dobre sú podchytené aj mapy okolitých štátov. Náš zákazník si teda uľahčí a zefektívni prácu, ušetrí pohonné hmoty a čas. Zúčastníme sa aj na výstave CONECO a Autosalóne v Bratislave, ktoré sa uskutočnia začiatkom, resp. v polovici apríla. No a nebudeme chýbať ani na Autosalóne Nitra 2008 v septembri. Novinky na tento rok predstavujú rôzne aplikácie rôznych nadstavieb.

Prečítajte si aj

Back to top button