Cestná doprava

Cestné prepojenie Kysúc a Oravy skompletizovali dokončením 4,5 km úseku

Odovzdanie 4,5-kilometrového úseku cesty III. triedy III/5202 Vychylovka do užívania dnes skompletizovalo 14-kilometrové cestné prepojenie Kysúc a Oravy medzi obcami Nová Bystrica a Oravská Lesná.

Prvý podpredseda vlády SR a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ pripomenul, že súčasťou modernizácie prepojenia Kysúc a Oravy bola nielen cesta II. triedy medzi Oravskou Lesnou a Novou Bystricou, ale aj rekonštrukcia cesty v Novej Bystrici – Vychylovke spolu s chodníkom. „Zodpovedá už modernejším a bezpečnejším parametrom, ktoré chránia chodcov a vodičom vytvárajú oveľa kvalitnejšie cesty na prepravu osôb a tovarov.

Považujem skompletizovanie celého úseku a jeho skolaudovanie za zodpovednosť investora a zhotoviteľa tak, aby mohla byť stavba prevzatá a odovzdaná,“ povedal Figeľ. Generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Pavel Pavlásek doplnil, že na 4,5 kilometra cesty III. triedy 5202 nadväzuje 9,5 kilometra cesty II. triedy. „Je to pokračovanie cesty II. triedy 520, ktorá spája Kysuce a Oravu. Celkové náklady na obnovu cesty III. triedy Vychylovka sú zhruba 1,6 milióna eur s DPH. A vyše 80 miliónov eur je náklad na stavbu novej cesty Preložka cesty II/520 Nová Bystrica – Oravská Lesná,“ dodal Pavlásek.
      
Práce na stavbe cesty medzi Oravou a Kysucami sa začali na jar 2004. Výstavbu, financovanú zo štátneho rozpočtu, zabezpečilo podľa Pavláska združenie Nová Bystrica – Oravská Lesná, ktoré tvoria spoločnosti Strabag, Skanska a ZIPP. „Na trase cesty II/520 v úseku Nová Bystrica – Oravská Lesná je vybudovaných 11 mostných objektov s celkovou dĺžkou 1254 metrov. Najdlhší mostný objekt je dlhý 693 m. Stavbu dali do predčasného užívania v novembri 2008,“ uzatvoril Pavlásek.
 

Prečítajte si aj

Back to top button