Cestná doprava

Banskobystrickú MHD čakajú zmeny od 1. septembra

Banskobystrickú Mestskú hromadnú dopravu (MHD) čakajú zmeny až od 1. septembra 2008 namiesto pôvodne avizovaného termínu 15. augusta. Jej dominantný prevádzkovateľ zvolenská Slovenská autobusová doprava (SAD) zruší takzvané x-linky, teda spoje prímestských liniek, ktoré jazdia na tých istých trasách, ale s lacnejším cestovným ako trolejbusy. Od toho istého dňa prestane Dopravný podnik mesta Banská Bystrica (DPMBB) prevádzkovať nepravidelnú kyvadlovú dopravu na trasách niektorých liniek MHD zvolenskej SAD. Kyvadlová doprava rovnako ako x-linky nie je súčasťou MHD a prepravuje sa na nej za lacnejšie cestovné.  
 

"Z rokovaní mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen okrem toho vyplynulo, že linky zo sídliska Sásová doplnia v rannej a poobedňajšej špičke posilové spoje. K uvedenému termínu sa zároveň zjednotí systém platieb čipovými kartami vo vozidlách oboch dopravcov. V súčasnosti ich totiž vzájomne neuznávajú, cestujúci tak väčšinou vlastnia dve karty," informoval TASR zástupca riaditeľa dopravného úseku SAD Zvolen, a. s., Marek Modranský.
Mesto Banská Bystrica je podľa hovorkyne banskobystrického primátora Moniky Pastuchovej pripravené predĺžiť zmluvu o výkonoch so SAD Zvolen do roku 2018, čiže na viac ako dvojnásobok jej súčasného času platnosti. Prepravné výkony 2,4 milióna km ročne by mal zabezpečovať SAD Zvolen a DPMBB 1,4 milióna km. Obe zainteresované strany rokujú aj o alternatíve znížiť výkony o 400.000 km ročne, uviedla Pastuchová. 
Predĺženie zmluvy do roku 2018 navrhla spoločnosť SAD Zvolen, ktorá prevádzkuje väčšinu liniek banskobystrickej MHD. Podľa zmluvy s mestom na roky 2006 až 2011 by mala ročne odjazdiť 3,8 milióna km.
Spor mesta a zvolenskej SAD odštartovalo koncom roka 2007 znovuobnovenie trolejbusovej dopravy. Mesto schválilo cestovné poriadky, podľa ktorých má SAD Zvolen namiesto zmluvných 3,8 milióna km ročne odjazdiť asi 2 milióny km. Niektoré jej linky totiž zrušili v prospech trolejbusových, ktoré prevádzkuje DPMBB. Podľa predstaviteľov SAD Zvolen tým mesto porušilo zmluvu a žiadali preto odškodnenie. V máji 2008 dokonca mestu pohrozili žalobou o pol miliardy Sk (16,597 milióna eur) za škody za celé obdobie až do skončenia zmluvy v roku 2011 vrátane úrokov. 
Podľa hovorkyne odjazdila za prvý polrok 2008 v banskobystrickej MHD zvolenská SAD 1,2 milióna km, DPMBB trolejbusmi 623.000 km a citybusmi 175.000 km.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button