Cestná doprava

Americké automobilky žiadajú od vlády ďalších 50 miliárd USD

Americké automobilky General Motors (GM), Ford Motor a Chrysler požadujú od vlády úvery v celkovej výške 50 miliárd USD (1,19 bilióna Sk). Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroj oboznámený so záležitosťou.

Koncernom totiž chýba likvidita v situácii poklesu tržieb. Federálny úver by im mal pomôcť vyrovnať sa s najhoršou krízou na automobilovom trhu za ostatných 25 rokov.
Polovica z uvedeného balíka by išla na výdavky spojené so zdravotným poistením a druhá polovica na posilnenie likvidity, čo sa môže zrealizovať rozličnými spôsobmi, ako sú napríklad krátkodobé pôžičky od Federálneho rezervného systému (Fed), uviedol zdroj, ktorý si neprial byť menovaný, pretože plán nie je verejný. Automobilky by mali poskytnúť vláde napríklad poukážky na akcie (stock warrants – právo na kúpu konkrétneho počtu akcií nejakej spoločnosti za určenú cenu priamo od nej).
Automobilky by mali dostať „dodatočnú pomoc“ od administratívy George W. Busha, vyhlásil líder demokratov v Senáte Harry Reid po stretnutí s ich šéfmi vo Washingtone. Kongres schválil v septembri úverový program pre automobilky vo výške 25 miliárd USD, ktorý im má pomôcť pri vývoji a výrobe úsporných vozidiel. Uvedené tri koncerny dosiahli počas 1. polroka celkovú stratu 28,6 miliardy USD. Musia sa vyrovnávať s prudkým prepadom predaja na americkom trhu, ktorý bol v októbri najnižší od roku 1983.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button