Logistika a skladovanie

Zoznámili sme sa s finalistami IFOY AWARD 2022

Zoznámili sme sa s finalistami IFOY AWARD 2022. Navštívili sme IFOY Test Camp Intralogistic, ktorý sa konal na výstavisku v Dortmunde.

Navštívili sme IFOY Test Camp Intralogistic, ktorý sa konal na výstavisku v Dortmunde, kde bolo možné vidieť najnovšie inovatívne intralogistické riešenia. Štrnásť z nich bolo nominovaných na IFOY AWARD 2022.

IFOY Test Camp Intralogistic je každoročná akcia, na ktorej sa vybraným účastníkom predstavujú najnovšie, najpokrokovejšie a najinovatívnejšie intralogistické riešenia. Súčasne s ňou prebieha aj IFOY Test Days 2022, kde sa členovia medzinárodnej poroty zoznámia s nomináciami do prestížnej súťaže IFOY AWARD. Tento rok bolo nominovaných celkovo štrnásť intralogistických riešení v šiestich kategóriách.

Zoznámili sme sa s finalistami IFOY AWARD 2022

Špeciálne vozidlo/manipulačná technika do skladov

Výrobca závesných vysokozdvižných vozíkov Hiab Moffett, ktorého u nás zastupuje spoločnosť ContSystem, nominoval model E5 25.4 NX. Ako základ preň poslúžil model M5, ktorý je známy svojimi vynikajúcimi schopnosťami pohybu v náročnom teréne. Výrobca do tohto modelu ale nainštaloval kompletný elektrický pohon. Vozík sa tak môže pochváliť štvorsmerným riadením alebo pohyblivým stožiarom. Vyniká vysokou nosnosťou 2,5 t a maximálnym zdvihom 3600 mm. Zdvíhací elektromotor má výkon 10 kW, trakčný 17 kW a oba čerpajú energiu z batérie s kapacitou 222 Ah.

Jungheinrich ERD 220i zastupuje úplne novú generáciu elektricky ručne vedeného vysokozdvižného vozíka s pevnou plošinou. Vďaka inštalácii dvoch kompaktných batériových Li-ion modulov 130 Ah priamo do konštrukcie vozidla namiesto ťažkých batérií medzi plošinu vodiča a stožiar je vozík o 300 mm kratší a rozmer L2 predstavuje iba 1065 mm. K dispozícii je s dvoma variantmi plošiny, obe ale ponúkajú pevnú ochranu obsluhy z troch strán, ako aj vysoké pohodlie.

HIAB

AGV/AMR vozíky

Jungheinrich EKS 215a sa používa na automatizáciu prepráv v logistike aj vo výrobe. Vďaka konzolovým vidliciam je vhodnou voľbou pre palety alebo špeciálne nosiče nákladov. Okrem toho je možné pomocou EKS 215a automatizovať aj pozície, ktoré nie sú prístupné zospodu. Malá pôdorysná plocha si poradí aj so zmiešanou prevádzkou s ručnými vozidlami alebo osobami. Vďaka vysokej výške zdvihu až 6 metrov a súčasne vysokej zvyškovej nosnosti až 700 kg je možné EKS 215a použiť aj pre regály. Nový, efektívny 24 V koncept s Li-ion batériami a funkciou automatického nabíjania zaisťuje maximálnu flexibilitu aj vo viaczmennej prevádzke.

Locus Robotics je popredným poskytovateľom inteligentných autonómnych mobilných robotov (AMR), ktoré spolupracujú s ľudskými pracovníkmi. Zvyšujú produktivitu a priepustnosť v skladoch a vo výrobných zariadeniach. Jeho riešenie sa skladá z integrovanej rozhodovacej platformy, ktorá využíva proprietárne optimalizačné algoritmy a dáta o prevádzkovom výkone v reálnom čase na koordináciu práce ľudí a autonómnych mobilných robotov (AMR). Vďaka tomu poskytuje dvakrát až trikrát vyššiu produktivitu a priepustnosť.

Robotické riešenie

Mníchovská firma Robobrain predstavila priemyselný operačný systém Neuros (Neural Robotic Operating Systém) pre inteligentnú robotiku. Ten na ovládanie robotov využíva umelú inteligenciu, ktorá im umožňuje rýchle učenie sa nových zručností, ako sú zrakové zručnosti (pomocou kamier), voľbu medzi rôznymi predmetmi alebo vychystávanie rôznych zásobníkov.

eScala od stow robotics je robotický skladovací a vychystávací systém, kde sa robot pohybuje v troch rozmeroch v skladovacej kocke a jednoduchým spôsobom prostredníctvom koľajnicového systému dosiahne na ľubovoľné miesto v sklade alebo vo výrobe. Patentovaný systém rámp umožňuje robotom premiestňovať sa zo skladovacej úrovne do inej skladovacej úrovne a prekonávať výškové rozdiely mimo skladovacej kocky. Toto riešenie je vhodné v malých a stredných inštaláciách so zameraním na e-commerce, zásobovanie výroby a riešenie microfullfilment. Vysoká úroveň štandardizácie systému umožňuje automatizovať aj malé požiadavky od 500 skladových miest a zaisťuje realizáciu už počas troch mesiacov.

Integrované skladovacie riešenie

Jednou z dvoch nominácií v tejto kategórii je robotické vychystávanie ťažkých a plochých predmetov od SSI Schäfer, realizované v sklade IKEA v Dortmunde. Vychystávací modul s portálovými robotmi uľahčuje efektívnu manipuláciu s veľkými a plochými škatuľami s predmetmi, znižuje záťaž zamestnancov neergonomickými úlohami a vyniká vysokou mierou škálovateľnosti.

Druhou nomináciou je rozšírenie automatizovaného skladu STILL pre nemeckého výrobcu ochranných pomôcok Hase Safety Group. Súčasťou inštalácie je nahradenie priemyselných vozíkov STILL novými automatizovanými a výkonnejšími vozidlami s teleskopickými vidlicami. K zvýšeniu výkonu prispievajú aj novo naprogramované optimalizácie trás. STILL rozšíril regálový systém na celkovo 10 000 paletových miest, a to aj vďaka úzkym uličkám, kde použil automatizované zakladače. Celý systém je pripravený aj na prípadnú spoluprácu s klasickými vozíkmi.

STILL

Špeciality roka

Synaos IMS Vehicle Localization je cenovo priaznivý lokalizačný systém ručne riadených intralogistických vozidiel. Jeho základ tvoria lokalizačné jednotky so stereokamerami, ktoré pri pohybe po sklade snímajú QR kódy umiestnené na regáloch. Dáta sa následne posielajú do riadiaceho systému, kde je online vidieť pohyb manipulačnej techniky.

PACS (PAllet Classification System) systém od spoločnosti SICK predstavuje automatizovaný systém zisťovania typu paliet, založený na báze kamier. Rozhodovací systém pracuje na základe deep learning s aplikáciou dStudio, ktorá vyhodnocuje zhotovené snímky paliet.

STILL DSR (Descent Speed Regulation) je trojstupňový asistenčný systém pre plošinové nákladné vozíky a ťahače. Uľahčuje vodičovi bezpečný zjazd, najmä s ťažkým nákladom prívesu. V závislosti od konfigurácie ručne alebo automaticky reguluje rýchlosť vozidla na hodnotu, ktorá má zabrániť nebezpečným situáciám.

Startup roka

NoyesStorages od spoločnosti Noyes Technology ponúka prvý robotom riadený, vysoko zhustený (ultradensity) automatizovaný a vysokoflexibilný nanologistický systém pre mestskú logistiku. Rýchle časy vychystania iba päť až desať sekúnd na prístup ušetria veľa času v porovnaní s ručným procesom. Navyše, riešenie Noyes dokáže komprimovať až 2000 SKU do skladu s veľkosťou 30 m2, čo umožňuje premeniť akýkoľvek skladový priestor na plne automatizovaný, prispôsobený nanosklad. Zvláštnosťou je udržateľný a energeticky úsporný chladiaci systém s rôznymi teplotnými zónami, ktorý je v súčasnej dobe vyvíjaný v spolupráci s renomovaným výrobcom chladiacej techniky.

Spoločnosť Magment predstavila bezdrôtové dynamické nabíjanie manipulačnej techniky Dynamic Wireless Charging. Základom je asi 2 cm hrubý nabíjací pás, ktorý sa namontuje do podlahy. Vozík je osadený indukčným snímačom, ktorý dokáže pri prejazde počas 5 ms začať nabíjanie batérie vozíka. Intenzita nabíjania sa mení aj podľa rýchlosti vozíka.

Nabíjacie pásy by preto mali byť na miestach, kde sa vozíky pohybujú najčastejšie alebo najpomalšie. Výrobca ponúka riešenie od 1 do 15 kW. NAiSE Traffic je nový softvér umožňujúci komunikáciu a riadenie rôznych typov AGV vozíkov. A to plne autonómnych, ako aj navádzaných pomocou čiar na podlahe. Zároveň dokáže reagovať aj na ručne vedené vozíky všetkého druhu, ktoré ale musia byť vybavené jednoduchým komunikátorom.

MAGMENT

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Text: MŠ, foto: autor

Prečítajte si aj

Back to top button