Logistika a skladovanie

Sarkozy vyzval Európu na spoluprácu pri vývoji nástupkyne Ariane-5

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval v sobotu európskych inžinierov na vytvorenie novej generácie nosných rakiet, ktoré by nahradili súčasnú Ariane-5. Prezident to vyhlásil na Parížskom leteckom salóne v Le Bourget, kde pozornosť pútala práve maketa rakety Ariane.

Sarkozy zdôraznil \“nevyhnutnosť pripraviť novú generáciu nosných rakiet,\“ ktoré by boli schopné nahradiť Ariane-5 v rokoch 2020 až 2025. Verí, že rozhodnutie padne najneskôr do roku 2011. Podľa prezidenta by sa francúzski inžinieri v kozmickom priemysle mali spojiť s kolegami z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a vypracovať projekt novej rakety, v ktorom \“by zohľadnili konkurencieschopnosť na medzinárodnom trhu, ako aj štátny rozpočet\“. Rakety Ariane sú používané od roku 1979, pričom posledná verzia a najmodernejšia z nich Ariane-5 vzlietla v roku 1997. Odvtedy vyniesla na obežnú dráhu desiatky satelitov, ako aj modul pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Rakety s dĺžkou 53 metrov sú schopné niesť do 21 ton nákladu.  
Presunutie pozornosti Sarkozyho na Ariane prišlo po tom, ako Parížsky letecký salón poukázal na veľké problémy leteckého priemyslu získať kupcov. Ekonomická recesia tvrdo zasiahla leteckú dopravu, a to sa odrazilo aj na rozsahu objednávok, najmä dvoch kľúčových výrobcov lietadiel na svete, európskeho Airbusu a amerického Boeingu. Airbusu sa podarilo získať za päť dní pevné objednávky na 58 strojov v hodnote 6,4 miliardy USD (4,59 miliardy eur), väčšinou od ázijských a nízkorozpočtových aerolínií. Pre Boeing bol tohtoročný letecký salón úplnou katastrofou, keď získal len jednu pevnú objednávku na dve lietadlá za 153 miliónov USD. Aj v prípade Airbusu však výsledok bol podstatne slabší ako v minulých rokoch.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button