Logistika a skladovanie

Nový bojový vrtuľník v ruskej armáde

Po rokoch čakania zaradila ruská armáda do svojej výzbroje nový dvojmiestny bojový vrtuľník Kamov Ka-52 Alligator. Storj sa podľa ruských médii vyrovná americkým vrtuľníkom Apache.

Prvých 30 Alligatorov má ruská armáda prevziať do roku 2012. Prvé stroje sa k špeciálnym jednotkám armádnej výzvednej služby GRU majú dostať na budúci rok. Armáda zatiaľ v skúšobnom stredisku využíva štyri stroje. V budúcnosti sa vrtuľníkové pluky s novými strojmi majú stať základom záloh špeciálnych síl a horských brigád. Prvý prototyp Ka-52 bol prvý krát predvedený verejnosti v Indii v roku 1996, ale až teraz sa na ruskom Ďalekom východe podarilo spustiť sériovú výrobu, aj kvôli konkurenčnému boju s bitevníkom Mi-28 o to, ktorý sa stane základným bojovým vrtuľníkom ruskej armády. Dvojmiestny stroj si podľa tlače v testoch zachoval všetky výhody jednomiestneho typu Ka-50, z ktorého je odvodený. Naviac môže byť nasadený aj v noci a v zlom počasí, pri hromadnom nasadení je schopný vo vzduchu riadiť ďalšie stroje a môže byť využitý aj pri výcviku.
Na rozdiel od západných bojových vrtuľníkov sedia obaja členovia posádky vedľa seba a nie za sebou. To síce zvyšuje riziko zásahu, ale obaja piloti môžu stroj riadiť a nie je potrebné zdvojovať prístroje. Kabína je pancierovaná, aby posádku ochránila aj pred paľbou ťažkých guľometov, a piloti sedia na vystreľovacích sedadlách. Aligátor je vyzbrojený kanónom ráže 30 milimetrov a na štyroch závesoch môže niesť dvanásť protitankových rakiet Vichr s laserovým navádzaním, štyri protiletecké strely, neriadené rakety alebo kontajnery s kanónmi či guľometmi či inou výzbrojou až do váhy dvoch ton. Kamov plánuje predať na svetovom trhu najmenej 120 Aligátorov. Záujem vraj majú Líbia, Jordánsko a India, s ktorou už je podpísaná dohoda o spoločnom opravárenskom podniku pre ruské vrtuľníky. Plánuje sa aj vývoj  variantu pre námorníctvo pre námorníctvo.

zdroj: aero.sme.sk, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button